Od Badania do Wkładki Ortopedycznej : Praktyczny Poradnik dla Pacjentów

Badanie Komputerowe Stóp: Jak to wygląda

Jak wygląda badanie komputerowe stóp z perspektywy pacjenta?

Często dostajemy pytania:

  •  Jak wygląda badanie?
  • Co jest w cenie wizyty?
  • Co da mi takie badanie?
  • Czy na wkładki ortopedyczne indywidualne należy mi się refundacja NFZ?

Chciałabym podzielić się z Wami moim doświadczeniem związanym z badaniem komputerowym stóp, coś, co ostatnio przeżyłam i chciałam sprawdzić, jak to wszystko wygląda z perspektywy pacjenta. Postanowiłam przybliżyć Wam każdy etap, od momentu decyzji o badaniu aż po odbiór wkładek, tak abyście wiedzieli, czego się spodziewać.

Co Należy Wiedzieć Przed Badaniem Stóp? Wybór Placówki i Umawianie Wizyty

         Wszystko zaczęło się, gdy zauważyłam, że jedna z moich stóp nieco inaczej się ustawia podczas chodzenia. Postanowiłam więc zgłosić się na badanie. Wybrałam placówkę Relax-Med, mającą 13 sklepów w Śląsku (dostępne placówki  w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu  Śląskim, Żorach, Zabrzu, Katowicach, Chorzowie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Ustroniu) , co ułatwiło mi znalezienie dogodnej lokalizacji. Koszt badania wynosił 120 zł (dla osób poniżej 16 r.ż. – 100zł), co wydawało się dość dużą kwotą za krótką wizytę. Zastanawiałam się ‘Czy warto zainwestować, jeśli wizyta trwa
około 20-30 minut?’

           Na takie badanie musiałam się odpowiednio wcześnie umówić, zwłaszcza że są z góry ustalone dni badań. Jak zostałam poinformowana badania na punkcie na ulicy Piasta 21 badania są co poniedziałek,
a w innych punktach dniem badania jest piątek (do ustalenia w sklepie w najbliższym mieście). Jednak jeśli jest taka potrzeba, można poprosić sytuacji o inny dzień badania, jeśli będzie taka możliwość fizjoterapeuta wykona go poza standardowym dniem,

            Zapisując się na termin dostałam jedną ważną wskazówkę – zwłaszcza gdybym zdecydowała się na wkładki indywidualne. Jeśli zależy mi na idealnym dopasowaniu wkładki ortopedyczne do buta, jest możliwość na czas formowania/tworzenia wkładek pozostawienie obuwia, do którego będą przeznaczone– tak by już na produkcji można było dopasować wkładki do indywidualnych potrzeb.

Pierwsza Wizyta w Gabinecie: Na co się przygotować?

              Weszłam do gabinetu trochę zagubiona. Jednak od progu poczułam się pewniej, dzięki uśmiechowi
i życzliwości fizjoterapeuty. Początek wizyty to krótki wywiad, gdzie podałam podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, wzrost, waga i rozmiar buta.
Przed zebraniem tych informacji zapytał mnie jeszcze: Czy to moje pierwsze badanie komputerowe stóp
w tej firmie?” Dlaczego zadał to pytanie? Jeśli to byłaby kolejna wizyta, część informacji jest tylko do zweryfikowania i ewentualnej edycji.

              Przy wywiadzie zostałam też zapytana czy nie mam jakiś dodatkowych chorób stóp (np. ostroga piętowa) – w tym wypadku należy ze sobą wziąć opis od lekarza. Dzięki temu przy wybraniu wkładki indywidualnej łatwiej dobrać korekcje i odciążenia.

Badanie Stóp Etapy: Proces Statyczny i Dynamiczny. Co to znaczy?

           Po udzieleniu informacji zaczęło się badanie. Najpierw zostałam poproszona o ściągnięcie obuwia i skarpetek (tu warto dodać, iż przyjście w rajstopach, pończochach czy podkolanówkach wiążę się z ich ściągnięciem, dlatego warto odpowiednio ubrać się na badanie). Stałam na specjalnej białej macie, przez około 30-60 sekund, która analizowała moje stopy pod kątem punktów nacisku i ustawienia. Jak się dowiedziałam, ta część maty odpowiedzialna jest za analizę stóp: punktów nacisku, ustawienia
i ewentualnych dodatkowych wad. Jednocześnie fizjoterapeuta stanął za mną w pewnej odległości
i poprzez obserwację wstępnie określił widoczne na pierwszy rzut oka odchylenia. Ten etap badania nazywany jest profesjonalnie badaniem statycznym, ponieważ przeprowadzany jest w jednym miejscu.

       

BADANIE STATYCZNE

BADANIE DYNAMICZNE

Następnie przeszłam do badania dynamicznego, polegającego na chodzeniu po macie, aby zbierać dane o ułożeniu stóp podczas ruchu. Musiałam przejść tak kilkakrotnie przez całą długość maty – można poczuć się jak na czarnym wybiegu – chodząc w jedną i drugą stronę, naprzemiennie stawiałam stopy (zawsze jedną
w czasie przejścia jak zostałam poinstruowana) na białym elemencie maty. Przy takich przejściach komputer zbierał dane, jak układają się moje stopy
w czasie chodu. Pomaga to w uzupełnieniu diagnozy badania statycznego. Fizjoterapeuta obserwował mój chód, jednocześnie polegając na danych komputerowych.

       Po zakończeniu badania nie warto od razu zakładać skarpetek i butów – dlaczego? Tego dowiedziałam się w kolejnych etapach konsultacji.

Interpretacja Wyników Badania Stóp: Jak Zrozumieć Diagnozę?

            Po badaniu fizjoterapeuta pokazał mi wyniki, zarówno z części statycznei i dynamicznej i je omówił. Kolejno zostały omówione poszczególne etapy badań. Patrząc na same zdjęcia, niewiele mogłabym zrozumieć. Jednak dzięki temu, iż przy tłumaczeniu fizjoterapeuta posługiwał się modelem stopy, ustawiając ją, tak by zilustrować moje problemy, wszystko wydawało się prostsze. Dodatkowo rehabilitant używał jasnych
i zrozumiałych słów, a kiedy nie było to możliwe, starał się wytłumaczyć trudniejsze terminy. Co mi zapadło w pamięć, dzięki takiemu badaniu dowiedziałam się nie tylko o wadach stóp, ale także o potencjalnych komplikacjach z kolanem. Tak więc korzystając z badania u fizjoterapeuty, możemy dostać pełną diagnozę wad stóp, profesjonalną
i zrozumiałą wiedzę oraz praktyczne rady, na co zwrócić uwagę. Wszystko wydawało się jasne, ale co mam zrobić z tą wiedzą?

Wybór Wkładek Ortopedycznych: Porównanie Opcji Seryjnych i Indywidualnych

       No dobrze, mam badanie tylko teraz jaką wkładkę ortopedyczną wybrać?
Fizjoterapeuta pokazał mi dwie opcję:

a) wkładkę seryjną (cena od 49 zł do 99 zł) – jak zostało mi to wytłumaczone, kilkaset osób miało podobną wadę i zakład produkuje takie wkładki na sklep z dostępnością od ręki. Przy tej propozycji rehabilitant wskazał, które z moich wad skoryguje ta wkładka, a które niestety nie. Każdy pacjent jest inny i taka wkładka seryjna rzadko jest w 100% dopasowana do nas, jednak może skorygować większą lub mniejszą część z nich. Podsumowując są to wkładki tańsze, jednak mniej dostosowane.

Ofertę wkładek seryjnych znajdziesz tutaj

b) wkładkę indywidualną (cena dla dorosłych 330 zł; dla dzieci do 16 r.ż 300 zł)– co to oznacza? Wkładka zostanie wykonana na podstawie przeprowadzonego badania oraz z odcisku
w specjalnej gąbce, który potem zalewa się gipsem
i pod ten odcisk formuje się wkładkę idealnie dopasowaną do potrzeb pacjenta. Wkładki droższe, ale dokładnie dopasowane do moich stóp. zdecydowałam się na wkładkę indywidualną, choć jest droższa, chciałam mieć produkt, który działa kompleksowo

Dowiedź się więcej na temat badań komputerowych: Badania komputerowe stóp

Od Odcisku do Indywidualnej Wkładki: Proces Tworzenia Dopasowanych Wkładek Ortopedycznych

         Po zdecydowaniu się na wkładki indywidualne, pierwszym krokiem było wykonanie precyzyjnego odcisku moich stóp (tu odwołuje się do poprzedniej wzmianki, iż nie warto zakładać skarpetek i butów). Fizjoterapeuta wykorzystał do tego specjalną gąbkę, na której stanęłam boso.
Gąbka jest miękka i bardzo dokładnie przylega do skóry, jednak warto tu zaznaczyć, że na badanie należy przyjść z doleczonymi ranami w obszarze podeszwy stopy. Ponieważ gąbka może wejść w skórę. Ja na szczęście żadnych ran nie miałam i obyło się bez komplikacji.
Robienie odcisku było interesujące, ponieważ musiałam pozwolić, aby fizjoterapeuta naciskał różne części mojej stopy, aby uzyskać jak najdokładniejszy odcisk. Dzięki temu nie było konieczności powtarzania tego procesu.

         Mam już odcisk stóp, ale to nie wszystko. Przy opisywaniu odcisku zostałam zapytana o dodatkowe skutki uboczne, jakie mogły być możliwe przy moich wadach (u mnie to były ewentualne nagniotki i twarda podeszwa pięty), dzięki temu oprócz zwykłego odcisku i diagnozy z badania miałam zasugerowane dodatkowo odciążenie poszczególnych części stopy. I to wszystko bez wpływu na cenę ostateczną.

         Na koniec rehabilitant wybrał  szablon wkładki, na podstawie którego określany jest jej rozmiar. Zostałam poproszona o postawienie na niego stopę (tu możemy mieć już skarpetkę, jednak nie buta), dzięki temu wkładka będzie wykonana na podstawie odpowiedniego rozmiaru.

         Pod koniec wizyty fizjoterapeuta opisał odcisk w karcie badań, zapytał o preferowaną kolorystykę wkładek (a do wyboru jest ich naprawdę sporo), poinformował o czasie ich wykonania oraz o możliwości odbioru. Następnie dostałam do podpisania powyższą kartę badania i otrzymałam pokwitowanie, z którym mogłam udać się do kasy. Gdzie zapłaciłam za badanie z konsultacją oraz wizytę.

Teraz tylko zostało czekanie na informację, że mogę zgłosić się po wkładkę.

Tworzenie Wkładek Indywidualnych: Krok po Kroku od Odcisku do Gotowego Produktu

Dalszych etapów pacjent nie ma możliwości zobaczenia. Jedynie widzi finalny wynik produkcji-gotową wkładkę. Jednak ja miałam możliwość zajrzenia od zaplecza, jak powstaje moja wkładka ortopedyczna.

        Kiedy nasz odcisk stopy wraz z opisem badania i wywiadu trafia na produkcję, przechodzi przez szereg etapów.

  1. Pierwszym z nich jest zalanie gipsem w piance powstałego naszego odcisku stóp. Następnie trzeba poczekać, aż zastygnie i stanie się na tyle twardy by mógł być wykorzystany w dalszych etapach. Ciekawostką jest to, że proces schnięcia gipsu musiał odbywać się naturalnie, aby zapewnić jak najlepszą jakość odlewu.
  2. Kiedy gips zastygł, nastąpił etap szlifowania i wygładzania formy. To zadanie miało na celu dopasowanie formy do kształtu moich stóp, co jest istotne, aby wkładka idealnie pasowała.
  3. Po przygotowaniu formy, wkładka została poddana obróbce termoplastycznej. To znaczy, że pod wpływem temperatury wkładka uzyskała swój ostateczny kształt.
  4. Następnie na tę formę naniesiono wszelkie niezbędne korekty, zgodnie z wynikami mojego badania
    i specyfikacją potrzeb moich stóp.
  5. Ostatnim etapem było przyklejenie materiału wierzchniego, wybranego przeze mnie z szerokiej gamy kolorystycznej. Po zastygnięciu kleju wkładka była jeszcze dokładnie oczyszczana, aby usunąć wszelkie resztki kleju i inne drobinki, co zapewniało jej estetyczny wygląd.

Gdy wkładki ortopedyczne były już gotowe, zostałam o tym poinformowana. Cały proces od początku do końca trwał około dwóch tygodni. Chociaż czekanie wydawało się długie, zrozumiałam, że każdy etap był niezbędny, aby moje wkładki były perfekcyjnie dopasowane i wykonane z najwyższą starannością.

Podsumowując, proces tworzenia wkładek indywidualnych był fascynujący i pokazał mi, jak wiele pracy
i precyzji wymaga stworzenie produktu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. To doświadczenie nauczyło mnie doceniać fachowość i umiejętności specjalistów, którzy pomagają ludziom takim jak ja poprawić komfort chodzenia i ogólną jakość życia.

Odbiór i Dopasowanie Wkładek: Jak To Wygląda w Praktyce?

              Minęły 2 tygodnie i dostałam wiadomość, że mam możliwość odbioru wkładki.
Skierowałam się do sklepu, w którym wykonywałam badanie. Pani za ladą wręczając mi wkładki poprosiła abym je od razu przymierzyła. Trochę się zestresowałam ponieważ były delikatnie za szerokie, jednak szybko zostałam uspokojona. Okazało się, że wkładkę można bez problemu zwęzić (jeśli odbiór jest w punkcie na
ul. Piasta 21 w Rybniku to nawet na miejscu).
Dowiedziałam się też bardzo wartościowej rzeczy, jeśli wkładka w jakimś innym miejscu nie do końca pasuje to do gotowej wkładki możliwe są delikatne zmiany. Na odbiór wkładek warto zabrać buty (jako dodatkową parę), w których będziemy je szczególnie nosić. Przy ewentualnych poprawkach można te buty pozostawić, aby dopasowanie było precyzyjne.

     Na początku chciałam, aby ktoś w moim imieniu odebrał wkładki. Po wizycie zrozumiałam, że tak jak wskazała mi Pani przez telefon, lepiej udać się po wkładki osobiście i na miejscu stwierdzić czy wkładki mi odpowiadają.

Warte zapamiętania!

Jeśli tak jak moja, Twoja wkładka będzie miała więcej korekcji i będzie bardziej inwazyjna warto uzbroić się w cierpliwość. Mi przez pierwszy tydzień bardzo przeszkadzały i wprowadzały dyskomfort w czasie noszenia. Jest tak dlatego, że nie byłam przyzwyczajona do tej formy terapii. Po tygodniu jednak, nie wyobrażam sobie chodzenia bez tych wkładek  🙂 

Refundacja NFZ na Wkładki Ortopedyczne: Kto Może Skorzystać?

Od 2024 roku będzie możliwa refundacja na wkładki ortopedyczne na zamówienie wraz
z badaniem stóp statycznym i dynamicznym. Kwota refundacjo to 90% w limicie 250 zł/parę  czyli na rękę refundacji dostaniemy 225 zł.

Dowiedź się więcej w atykule: Buty ortopedyczne i wkładki refundacja NFZ 2024

Komu przysługuje refundacja ?

Z rozporządzenia wynika, że na refundacje załapią się pacjenci z cukrzycą,
którzy:
– mają zespół stopy niedokrwiennej lub neuropatycznej
– mają deformację stóp
– występowanie modzeli lub nagniotków w części podeszwowej stopy
– działają profilaktycznie z zapobieganiu rozwinięcia wtórnego zespołu stopy
cukrzycowej

Jaki kod refundacji na wkładki ortopedyczne?

Od
stycznia 2024 lekarz będzie mógł wystawić zlecenie o kodzie M.06.01
aby pacjent mógł skorzystać z refundacji

Kto może wystawić zlecenie na wkładki ortopedyczne?

Zlecenie
na wkładki ortopedyczne indywidualne wraz z badaniem, wystawi między innymi

  • Lekarz Chirurg ogólny
  • Lekarz Diabetolog
  • Specjalista fizjoterapii
  • Lekarz dermatologii i wenerologii
  • Lekarz medycyny rodzinnej
  • Lekarz ortopedii i traumatologii
  • Pielęgniarka i położna
  • Lekarz rehabilitacji 

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.