FIZJOTERAPIA TO COŚ WIĘCEJ NIŻ ĆWICZENIA…

Do fizjoterapii zaliczamy zarówno fizykoterapię, czyli wszelkiego rodzaju elektroterapię,hydroterapię, laseroterapię, a także kinezyterapię – ćwiczenia czynne, czynno-bierne, bierne, oraz masaż. Termin fizjoterapia obecnie zamiennie używany jest z terminem rehabilitacja. Poza wymienionymi dziedzinami rehabilitacji wyróżnić można dodatkowo fizjoterapię specjalistyczną opartą o wykorzystywanie pewnych technik po ukończeniu wieloletnich kursów specjalistycznych. W naszej placówce stosuję się fizjoterapię specjalistyczną kolana, biodra, łokcia barku, kręgosłupa, rehabilitację przeciwobrzękową, a także fizjoterapia dla dzieci i rehabilitacja stóp.

BEZ TRAFNEJ DIAGNOZY NIE MA MOŻLIWOŚCI PODJĘCIA PRAWIDŁOWEGO I SKUTECZNEGO LECZENIA.

  • Fizjoterapia kolana, biodra barku-Rehabilitacja stawów

 

 

Do fizjoterapii stawów obwodowych wykorzystuję się terapię Kaltenborna, Mulligana, Maitlanda, Cyriaxa, techniki z osteopatii i PNFu. W pracy z pacjentem po urazie czy operacji, ważna jest odpowiednia współpraca osoby usprawnianej z terapeutą. Po każdej terapii manualnej pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń do domu, aby zagwarantować jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.

W trakcie procesu rehabilitacji istnieje możliwość wypożyczenia artromotu (wypożyczalnia szyny CPM), która ma za zadanie poprawę zgięcia i/lub wyprostu stawu kolanowego i/lub stawu biodrowego.

 

W FIZJOTERAPII STAWÓW BARDZO WAŻNE JEST TRAFNE ZDIAGNOZOWANIE PRZYCZYNY, ZNALEZIENIE POŻĄDANEGO KIERUNKU LECZNICZEGO I EDUKACJA PACJENTA.

 

  • Rehabilitacja osób po wylewie (rehabilitacja po udarze mózgu) – fizjoterapia neurologiczna

W Centrum Medycznym Relax-Med do pracy z pacjentem neurologicznym wykorzystuję się techniki PNF, a także inne elementy z koncepcji Bobath takie jak reedukację chodu, naukę codziennych czynności życiowych. W pracy z osobą po udarze ważne jest obopólne zaangażowanie pacjenta i terapeuty. Zarówna terapeuta jak i pacjent muszą wykazywać duże zaangażowanie w proces fizjoterapeutyczny, ale i cierpliwość w dążeniu do celu.

W naszej placówce to pacjent wyznacza cele, a fizjoterapeuta pomaga i zachęca do ich osiągnięcia.

PACJENT PO INCYDENCIE NEUROLOGICZNYM POTRZEBUJĘ WSPARCIA, JEDNAK TO ON SAM MUSI POKONAĆ SŁABOŚCI
I DĄŻYĆ DO NIEMOŻLIWEGO.

 

  • Fizjoterapia kręgosłupa – Rehabilitacja zespołów bólowych kręgosłupa

Od ponad dwudziestu pięciu lat Centrum Medyczne Relax-Med, dawniej Zakład Rehabilitacji Relax specjalizuję się w leczeniu problemów z kręgosłupem. Pacjenci z zespołami bólowymi kręgosłupa, dyskopatią, rwą kulszową, przepukliną jądra miażdżystego lub kolokwialnie „wypadniętym dyskiem” mogą liczyć na dużą pomoc ze strony wyspecjalizowanych terapeutów. Wieloletnie doświadczenie gwarantuję bardzo dużą wiedzę, dzięki której udaje się pomóc wielu pacjentom z problemami kręgosłupa nie tylko z Rybnika, Jastrzębia, Żor, Wodzisławia, ale i całego województwa śląskiego.  Do pracy z pacjentem z dolegliwościami ze strony kręgosłupa wykorzystuję się techniki McKenziego, Mulligana, Kaltenborna, Cyriaxa. W pracy z pacjentem z problemami kręgosłupa bardzo ważna jest chęć usprawniania przez samego chorego. To od pacjenta bardzo dużo zależy ile da się poprawić jego stan zdrowia.

NIGDY NIE POZWÓL, ABY TWÓJ KRĘGOSŁUP LECZYŁA OSOBA NIEWYKWALIFIKOWANA GDYŻ MOŻE
TO DOPROWADZIĆ DO DUŻEGO ZAGROŻENIA ZDROWIA,
A NAWET I ŻYCIA!

  • Rehabilitacja mięśni – Fizjoterapia przeciążonych lub uszkodzonych mieśni

 

 

Problemy z naderwanymi, uszkodzonymi mięśniami, a także z bolącymi, piekącymi lub źle pracującymi mięśniami leczy się poprzez zestawy ćwiczeń pracy na tkankach miękkich. Poza znanymi masażami relaksacyjnymi, masażami klasycznymi czy masażami sportowymi stosuję się różne techniki pracy z powięzią, praca na tkankach miękkich, mięśni głębokich. Dla prawidłowej pracy wykorzystuję się techniki Poizometrycznej Relaksacji Mięśni, Zwrotności Antagonistów, oraz inne techniki agonistyczne.

MIĘŚNIE UTRZYMUJĄ CAŁE CIAŁO CZŁOWIEKA,
BEZ ICH PRAWIDŁOWEJ PRACY NIGDY NIE WYKONAMY PRAWIDŁOWO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ,
A NIERÓWNOMIERNE NAPIĘCIE PRZYCZYNI
SIĘ DO WIELU KONTUZJI I PRZECIĄŻEŃ.

 

Pacjenci z problemami obrzęku limfatycznego potrzebują szybkiej i skutecznej pomocy w odprowadzeniu chłonki do najbliższego węzła chłonnego. Proces rehabilitacyjny powinien zostać podjęty jak najszybciej. O skuteczności rehabilitacji mówi się między innymi wtedy, kiedy udaję się zmniejszyć obwód kończyny objętej obrzękiem. W leczeniu obrzęków limfatycznych stosuję się między innymi masaże limfatyczne (drenaże limfatyczne), rękawy uciskowe, bandażowanie uciskowe, drenaże mechaniczne za pomocą rękawów drenujących. Centrum Relax-Med od wielu lat współpracuję z rybnickim Klubem Amazonek udzielając usług rehabilitacyjnych.

REHABILITACJA PRZECIWOBRZĘKOWA WYMAGA DZIAŁANIA WIELU CZYNNIKÓW TERAPEUTYCZNYCH, KTÓRE PRZY WSPÓLNYM
ICH ZASTOSOWANIU PRZYNOSZĄ BARDZO DOBRE EFEKTY.

 

  • FIZJOTERAPIA DZIECI – Wada postawy – skolioza – obniżone napięcie mięśniowe – opóźnione etapy rozwoju

 

 

Fizjoterapia dzieci prowadzona w centrum medycznym Relax-Med skupia się na leczeniu przyczyny problemu. W zależności czy dziecko posiada wadę postawy w postaci pleców okrągłych (kifotycznych) pleców płaskich (zmniejszenie kifozy i lordozy), czy problemem jest boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza), wymagane jest wprowadzenie terapii wprowadzającej zmiany nawykowe młodego człowieka. W zależności od chęci rodziców rehabilitacja odbywa się parę razy w tygodniu w Centrum medycznym Relax-Med lub w rodzice, (którym wcześniej przekazano zestawy ćwiczeń do domu) ćwiczą sami z dzieckiem i przychodzą na spotkania kontrolne.

Obniżone napięcia mięśniowe czy opóźnione etapy rozwoju dzieci wymagają dużej wiedzy terapeuty w zakresie układu nerwowo-mięśniowego, jak i bardzo dobrego poznania rozwoju noworodka i dzieci.

 

REHABILITACJA DZIECI WYMAGA DUŻEJ WIEDZY TERAPEUTY
W ZAKRESIE ROZWOJU DZIECKA, A LECZENIE REHABILITACYJNE DZIECI POWINNO SKUPIAĆ SIĘ NA PRZYCZYNIE DANEGO PROBLEMU, A NIE LECZYĆ TYLKO JEGO OBJAWÓW.

 

  • FIZJOTERAPIA STOPY – stopy koślawe – płaskostopie – krzywe stópki – halluxy – Stopa cukrzycowa- Stopa reumatoidalna

 

Jeszcze do niedawna problemy ze stopami były przyczyną kompleksów i zmuszały do unikania aktywności fizycznej. Centrum medyczne Relax-Meddzięki wielu szkoleniom zagranicą wypracowało metody odnoszące duże skutki w leczeniu problemu w stopie. W zależności czy problemy stóp dotyczą osób dorosłych czy małych dzieci stosuję się różnorodne metody fizjoterapeutyczne.
U starszych dzieci i u osób dorosłych wprowadza się dodatkowo wspomaganie leczenia za pomocą wkładek ortopedycznych (wkładek do butów indywidualnych dla stopy pacjenta). Co więcej stopy małych dzieci niekiedy wymagają jedynie stałej kontroli i zastosowania obuwia profilaktycznego, które nie pozwoli na rozwój lub pogłębienie koślawości stóp. Do procesu diagnostycznego stosuję się innowacyjne metodybadania komputerowych stóp, a także inne.

Stopy osoby chorej na cukrzycę (stopa cukrzycowa) czy reumatoidalne zapalenie stawów (stopa reumatoidalna) wymaga częstych kontroli i zapewnienia najlepszej opieki. W centrum medycznym Relax-Med wprowadzony został specjalny system opieki nad osobami leczonymi z powodu cukrzycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Osoby wymagające amputacji części ciała Centrum medyczne Relax-Med Zapewnia opiekę osób zajmujących się protetyką kończyn. Buty dla stopy cukrzycowej oraz obuwie dla stopy reumatoidalnejdostępne jest w sklepie stacjonarnym Relax-Med i sklepie Internetowym Dlastopy.pl

Stopy człowieka wymagają częstej kontroli i właściwego leczenia. Problemy w źle funkcjonującej stopie mogą być przyczyną bólów kolan, bioder czy kręgosłupa.

 

Czy fizjoterapia odbywa się w Rybniku?

Większość pacjentów przyjmowana jest na fizjoterapię w Rybniku, jednakże pracujemy również z wieloma osobami z całego śląska w domu pacjenta (rehabilitacja domowa). Ponadto w określone dni osoby zainteresowane przyjmowane są również na fizjoterapia w Jastrzębiu-Zdrój.

 

FIZJOTERAPIA W RELAX-MED NIE ODBYWA SIĘ TYLKO I WYŁACZNIE
W GABINECIE, ALE JEST PROCESEM KIEROWANYM PODCZAS CAŁEGO DNIA PACJENTA!