Gorset ortopedyczny – co to jest, kiedy i jak długo należy go nosić?

Gorsety ortopedyczne znalazły zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Czym dokładnie są tego typu wyroby? Kiedy należy z nich korzystać? Wyjaśniamy!

Czym jest gorset ortopedyczny?

Gorsetem ortopedycznym nazywa się zaopatrzenie specjalistyczne stosowane w celu rehabilitacji i leczenia kręgosłupa, w tym bólów, wad postawy oraz innych dolegliwości dotykających kręgosłupa.

Gorsety wykonuje się z różnych materiałów, między innymi z elastycznej i przewiewnej ortopedycznej tkaniny oraz usztywniających stalek z metalu i tworzywa sztucznego. Mogą być zakładane z użyciem rzepów albo sznurowania. Wybrane gorsety wyposażone są także w szelki na ramiona.

Inaczej gorsety ortopedyczne określane są jako orteza kręgosłupa, stabilizator na kręgosłup albo gorset korekcyjny.

Rodzaje gorsetów stabilizujących

Gorsety podzielić można na kilka kategorii, zależnie od ich budowy i przeznaczenia:
– Pas lędźwiowy i pas lędźwiowo-krzyżowy – to jeden z najczęściej używanych gorsetów, który stosowany jest w dolegliwościach występujących w rejonie lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa,
– Gorset piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy – pełny gorset ortopedyczny zakładany na tułowie,
– Orteza piersiowo-barkowa – stosowana głównie do korekcji postawy, ponieważ pozwala na utrzymanie jej w odpowiedniej pozycji. Również określana jest jako prostotrzymacz.

Osobną kategorię stanowią produkty przeznaczone dla najmłodszych. Gorset ortopedyczny dla dzieci charakteryzuje się mniejszymi wymiarami dopasowanymi do ich sylwetek.

Kiedy stosuje się gorsety ortopedyczne?

Gorsety ortopedyczne mają zróżnicowane zastosowanie i mogą być one wykorzystane zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.

Pozwala on na stabilizację kręgosłupa i ustawienie jego kręgów w odpowiedniej, anatomicznej pozycji. Pomaga on również w utrwaleniu właściwego położenia kręgosłupa i wspiera struktury mięśniowe. Na co gorset ortopedyczny używany jest najczęściej?

Gorset ortopedyczny używany jest głównie w poniższych sytuacjach:
– Złamania,
– Wypadki komunikacyjne,
– Wady postawy, w tym skolioza, kifoza,
– Dolegliwości bólowe, w tym bóle lędźwiowe,
– Przepuklina dyskowa,
– Rwa kulszowa,
– Osteoporoza,
– Kręgozmyk,
– Zapalenia stawów,
– Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
– Stany pooperacyjne.

Jak wybrać gorset korekcyjny?

Właściwe dobranie gorsetu ortopedycznego jest konieczne do uzyskania odpowiedniego efektu medycznego. Na co należy zwrócić uwagę?

1. Rodzaj gorsetu
Lekarz zaleca odpowiedni rodzaj gorsetu do konkretnej dolegliwości, na przykład może być to pas lędźwiowo-krzyżowy przy dolegliwościach bólowych występujących w tym obszarze.

2. Rozmiar
Dobierany jest najczęściej na podstawie obwodu klatki piersiowej. Należy zmierzyć obwód za pomocą miary i porównać wymiary z tabelą rozmiarową producenta. Najlepiej, aby gorset miał także szeroką regulację, co pozwala na dokładne dopasowanie go do ciała.

3. Materiały
Nowoczesne gorsety bazują na innowacyjnych materiałach, na przykład zaawansowanych tkaninach o oddychających i antybakteryjnych właściwościach, miękkich wyściółkach dla większej wygody. Lepsza jakość gorsetu przekłada się na wyższy komfort.

Gorset ortopedyczny – jak długo go stosować?

Gorsetu ortopedycznego nie powinno się nosić stale. Ile godzin nosić ortezę? Czas ten powinien być określony przez lekarza.

Typowy czas noszenia ortez kręgosłupa:
– Pierwszy tydzień – do 2 godzin dziennie,
– Drugi tydzień – do 4 godzin dziennie,
– Trzeci tydzień – do 6 godzin dziennie.

Zdarza się jednak, że lekarz zaleca noszenie gorsetu ortopedycznego przez dłuższy okres, a nawet na noc.

Czy gorset korekcyjny podlega refundacji NFZ?

Tak, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup gorsetu korekcyjnego (zarówno seryjnego jaki i wykonanego na zamówienie) przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wysokość refundacji wynosi 90% dla dorosłych oraz 100% dla dzieci. Ustalony limit to 260 złotych, dlatego powyżej tej kwoty konieczne jest samodzielne dopłacenie do zakupu.

Aby otrzymać dofinansowanie do gorsetu korekcyjnego, konieczne jest uzyskanie zlecenia od lekarza na tego rodzaju zaopatrzenie. Zlecenie to następnie można zrealizować w sklepie medycznym działającym stacjonarnie lub przez Internet.

Sprawdź jakie dofinansowanie przysługuje Ci przy

a) ortezach i gorsetach wykonywanych seryjnie

b) ortez i gorsetów wykonywanych pod zamówienie

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.