Skorzystaj z dofinansowania do zakupu protezy kończyny

Masz pytania? Zadzwoń!

Dofinansowanie do protezy

Pacjent po amputacji kończyny, który jest ubezpieczony może ubiegać się o wsparcie finansowe na zakup zaopatrzenia protetycznego w ramach różnych funduszy.

Na początek warto zwrócić się o dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do specjalisty. Następnie specjalista zleci wypisanie odpowiedniego wniosku, z którym należy postępować według jego wskazówek.

Pacjenci posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą starać się o dodatkowe dofinansowanie ze środków PFRON. W tym celu należy udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Kwota dofinansowania z PFRON może wynieść 80-150% sumy, którą przyznaje NFZ na daną protezę. Wszelkich informacji udzielą pacjentowi pracownicy MOPS lub PCPR.

W przypadku osób aktywnych zawodowo, które nie ukończyły 65. roku życia istnieje możliwość skorzystania z programu PFRON o nazwie „Aktywny Samorząd”, wtedy oprócz dofinansowania z NFZ pacjenci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na protezę uda lub 14 000 zł na protezę podudzia.

Pacjent może ubiegać się o refundacje co 3 lata. W tym okresie przysługuje mu również jednorazowa wymiana leja i naprawa protezy. Pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o refundacje wcześniej.

 

Jak uzyskać protezę kończyny z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia w 4 krokach?

KROK 1: Wizyta u lekarza specjalisty, który wypisuje wniosek (zlecenie) na zaopatrzenie ortopedyczne z konkretnym kodem NFZ. Skierowanie do lekarza specjalisty pacjent może otrzymać od lekarza rodzinnego.

KROK 2: Konsultacje z pracownikiem zakładu protetycznego Relax-Med (tel. kontaktowy: +48 530 432 289), który pomoże z dokumentacją NFZ oraz opowie o możliwościach dodatkowego finansowania.

KROK 3: W trakcie konsultacji protetyk ocenia stan amputowanej kończyny oraz gotowość do zaprotezowania. Następnie pobiera miarę i rozpoczyna pracę nad protezą.

KROK 4: Kolejne spotkania to przymiarki wykonanej protezy i ewentualne poprawki. Po dopasowaniu protezy, następuje jej wydanie oraz instruktaż użytkowania.

Wniosek (zlecenie) NFZ na zaopatrzenie ortopedyczne powinien zawierać odpowiedni kod. Poniżej przedstawiamy wybrane kody NFZ na protezy kończyn dolnych. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy pomogą nie tylko z wyborem kodu, ale także z całą dokumentacją związaną z dofinansowaniami.

Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację, doradzimy i pomożemy z formalnościami:

tel. kontaktowy: +48 530 432 289

Grupa A - wyroby medyczne po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku w obrębie stopy

Grupa B - protezy kończyn dolnych po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie podudzia

Grupa C - protezy kończyn dolnych po amputacji lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju w obrębie uda

Grupa D - protezy kończyn dolnych po amputacji lub po wyłuszczeniu w stawie biodrowym, lub w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju kończyny

Masz pytania odnośnie refundacji?

Chętnie pomożemy! Zostaw nam swój numer telefonuoddzwonimy!

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.