Skorzystaj z dofinansowania do zakupu protezy kończyny

Masz pytania? Zadzwoń!

Proteza kończyny dolnej

Zakład ortopedyczny Relax-Med specjalizuje się w tworzeniu protez kończyn dolnych, takich jak protezy podudzia, protezy uda czy protezy nogi przy wyłuszczeniu biodrowym.

Na przestrzeni kilkunastu lat wydaliśmy tysiące protez pacjentom pochodzących z województwa śląskiego. Konsultacje prowadzimy w Rybniku, Chorzowie, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Bielsku Białej, Zabrzu, Częstochowie oraz bezpośrednio w domu pacjenta na terenie całego Śląska i okolic.

Nasz zespół specjalistów to wykwalifikowani protetycy z wieloletnim doświadczeniem, ale także sztab fizjoterapeutów zapewniający pełną rehabilitację zarówno przed, jak i po zaprotezowaniu.

Posiadamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację przedmiotów ortopedycznych na indywidualne zlecenie, w tym na realizację protez kończyn dolnych oraz górnych.

Najważniejszy jest dla nas pacjent, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie i kompleksowo, starając się spełnić jego oczekiwania i dając mu możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności ruchowej po amputacji kończyny.

W zależności od poziomu amputacji wyróżniamy:

Proteza podudzia

Proteza modularna podudzia wykonywana jest w przypadku amputacji poniżej stawu kolanowego, na poziomie podudzia. Jej zadaniem jest pełnienie funkcji podporowej, lokomocyjnej, ale także estetycznej. Nowoczesne protezy modularne podudzia składają się z wielu podzespołów (lej protezowy, elementy łączące, stopa, pokrycie kosmetyczne), co pozwala nam na wykonanie protezy “szytej na miarę”, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji danego pacjenta.

12

Proteza uda

W przypadku amputacji kończyny powyżej kolana, powrót do sprawności ruchowej pacjenta możliwy jest dzięki modularnej protezie uda, w skład której wchodzą takie moduły jak lej udowy, przegub kolanowy, stopa protezowa i łączniki. Zastosowanie funkcjonalnej modularnej protezy uda wpływa na wygodę użytkowania, ponieważ protezy tego typu wyróżniają się lekkością i możliwością łatwej wymiany poszczególnych komponentów.

Proteza przy wyłuszczeniu biodrowym

Planowane wyłuszczenie w stawie biodrowym to amputacja poniżej obręczy miednicy, która zdarza się stosunkowo rzadko. Przy tego typu amputacjach, z powodu braku kikuta konieczne jest wykonanie specjalistycznej protezy z zastąpieniem leja protezowego tzw. koszem biodrowym.

Proteza stopy

Planowane wyłuszczenie w stawie biodrowym to amputacja poniżej obręczy miednicy, która zdarza się stosunkowo rzadko. Przy tego typu amputacjach, z powodu braku kikuta konieczne jest wykonanie specjalistycznej protezy z zastąpieniem leja protezowego tzw. koszem biodrowym.

Zaprotezowanie w pigułce - najczęściej zadawane pytania

Przed dopasowywaniem odpowiednich podzespołów protezy przeprowadzamy z pacjentem wnikliwy wywiad po to, aby poznać jego potrzeby i oczekiwania względem zamawianej protezy. To, jaką ostatecznie protezę otrzyma pacjent, zależy między innymi od jego wieku, wagi oraz mobilności. Podczas konsultacji posługujemy się skalą Medicare Functional Classification Levels – MFCL, znaną w Polsce jako klasyfikacja stopni mobilności osób po amputacji. Skala MFCL jest pięciostopniowa i dotyczy jedynie osób po amputacji kończyny dolnej. Stopień 0 określa pacjenta jako nieposiadającego możliwości do bezpiecznego przemieszczania się z lub bez pomocy innych, a proteza nie poprawi jego jakości życia. Cztery pozostałe stopnie są ściśle powiązane z klasyfikacją elementów protetycznych.

Koszt wykonania protezy nogi uzależniony jest od bardzo wielu czynników, wśród których wyróżnić możemy rodzaj protezy, jej przeznaczenie i funkcjonalność oraz zastosowane podzespoły. Więcej o cenach protez kończyn dolnych tutaj.

Pacjent po amputacji kończyny dolnej powinien tuż po zdjęciu szwów rozpocząć bandażowanie oraz hartowanie kikuta, celem odpowiedniego przygotowania do zaprotezowania. Bardzo ważne są także regularne ćwiczenia w domowym zaciszu oraz poprawne pozycje ułożeniowe, które będą zapobiegać przykurczom. O tym, jak przygotować amputowaną kończynę do zaprotezowania, napisaliśmy w naszym Poradniku dla osób po amputacji kończyny, który bezpłatnie można pobrać na naszej stronie internetowej. Dobrze przygotowany kikut to połowa sukcesu! O resztę zadbają nasi doświadczeni protetycy.

1. Po usunięciu szwów, o ile lekarz specjalista nie widzi przeciwwskazań – zacznij bandażowanie i hartowanie kikuta oraz ćwiczenia fizyczne. Pobierz nasz Poradnik dla osób po amputacji kończyny, w którym opisaliśmy krok po kroku, jak przygotować się do zaprotezowania.
2. Po ponad tygodniu regularnego bandażowania, skontaktuj się z naszą pracownią protetyczną (tel. 530 432 289) i umów się na bezpłatną konsultację z protetykiem.
3. Bandażuj i hartuj kikut cały czas, aż do odbioru gotowej protezy. Pamiętaj także o systematycznych ćwiczeniach w domu i o zapobieganiu przykurczom!

Stopy protezowe

Stawy kolanowe

Leje protezowe

Dowiedz się więcej

Obszar konsultacji naszego zakładu ortopedycznego obejmuje 9 punktów stacjonarnych oraz wizyty domowe na oznaczonym terenie. 

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację z protetykiem:

Przygotowanie do pierwszej protezy kończyny

Powrót do sprawności po amputacji kończyny w dużej mierze zależy od pacjenta. Wykonanie odpowiednio dobranej protezy możliwe jest tylko wtedy, gdy kikut zostanie zostanie dobrze przygotowany. 

W procesie przygotowania kikuta do zaprotezowania kluczową rolę odgrywają takie czynności jak zapobieganie przykurczom, bandażowanie kikuta, hartowanie kikuta oraz ćwiczenia fizyczne. Dowiedz się więcej z naszego Poradnika dla pacjentów po amputacji kończyny. 

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.