Gorset ortopedyczny do leczenia skolioz

Gorset ortopedyczny do leczenia skolioz

Jedną z metod nieoperacyjnego leczenia skrzywień kręgosłupa jest stosowanie indywidualnych gorsetów ortopedycznych wykonywanych na miarę
pacjenta z uwzględnieniem pewnych elementów korekcyjnych. Gorsety
ortopedyczne stosuje się głównie do leczenia bocznego skrzywienia
kręgosłupa (leczenia skolioz), okrągłych pleców przy chorobie Scheuermanna u dzieci oraz młodzieży w czasie tzw. rozwoju kręgosłupa. W niektórych przypadkach gorsetujemy również osoby dorosłe.

Podstawowym i pierwszym w kolejności działaniem przed zastosowaniem gorsetu ortopedycznego jest zdiagnozowanie problemu, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a jeżeli istnieje taka potrzeba również rezonansu magnetycznego. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa można określić kąt skrzywienia kręgosłupa tzw. kąt Cobba. Zazwyczaj podając wartości kątowe wykazuje się pewne osiągnięcia terapeutyczne, jednakże ważne są również poprawy funkcjonalne m.in. ruchomości kręgosłupa. W celu prowadzenia ciągłości leczenia, współpracujemy z lekarzami prowadzącymi, którzy pomagają określić techniczne aspekty wykonania gorsetu.

Pomimo stosowania gorsetów ortopedycznych, które stabilizują skrzywienia i zabezpieczają pacjenta przed możliwościami przeciążeń, bardzo ważne jest wprowadzenie ruchu fizycznego na tyle, na ile jest to możliwe, gdyż rolą kręgosłupa jest nie tylko stabilizacja, ale i ruch.

W związku z powyższym, zalecamy również stosowanie fizjoterapii mającej na celu uzyskanie jak najszybszej i stałej poprawy, a połączenie fizjoterapii i gorsetowania przynosi zawsze najlepsze efekty. Pamiętać należy również, że pomimo wszelkiego wysiłku, skrzywienie może mieć charakter progresujący tzn. być w trakcie powiększania się. Dlatego tak ważne jest połączenie pewnych metod i stosowania gorsetu ortopedycznego nawet wtedy, kiedy nie mamy czasu na ćwiczenia. Działania takie pomogą zatrzymać progresje skrzywienia, a następnie umożliwią jego korekcje.

Gorset ortopedyczny na kręgosłup wykonywany jest całkowicie indywidualnie na podstawie pobranej miary pacjenta. Stosowane materiały do wykonywania gorsetów to zazwyczaj materiały termoplastyczne różnorodnej grubości, gęstości ale i ze względów estetycznych o różnych kolorach, wzorach.

Ważna jest współpraca z pacjentem i bieżące możliwości stosowania pewnych korekt. Kręgosłup młodego człowieka szybko się zmienia, dlatego wymagane są kontrolne wizyty i uwzględnienia modyfikacji, które oczywiście wykonujemy dla naszych pacjentów bezpłatnie.

Wykonujemy gorsety typu Cheneau, Boston, a także ich modyfikacje, które mają służyć danemu pacjentowi. Każdy kręgosłup jest inny, dlatego nie stosujemy gorsetów używanych po innych pacjentach oraz nie wykonujemy ich przeróbek.

Dla pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować gorsetów ortopedycznych, wykonujemy indywidualne ortezy mające na celu również stabilizację, elongacje, derotacje i korekcje.

Dzięki ponad 25 letniemu doświadczeniu oraz zespołowi w skład, którego wchodzą zarówno inżynierowie, fizjoterapeuci ale i protetycy – specjaliści w ortotyce, cieszymy się uznaniem wielu pacjentów z województwa śląskiego  i okolic.

Masz pytania? Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację z protetykiem:

tel. kontaktowy: +48 530 432 289

RELAX-MED

ul. Piasta 21, 44-200 Rybnik 

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.