Indywidualne wkładki ortopedyczne
Diagnostyka komputerowa stóp umożliwia wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które są istotnym elementem terapii leczenia takich schorzeń jak:
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- stopy płasko-koślawe,
- paluch koślawy,
- ostroga piętowa,
- bóle w obrębie stawów kolanowych,
- bóle w obrębie stawów biodrowych,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- zmiany przeciążeniowe stóp.
Dla kogo wkładki ortopedyczne?
Precyzyjne dobranie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego jest szczególnie ważne dla osób, które borykają się z bólami stóp czy różnego rodzaju schorzeniami narządu ruchu, utrudniającymi poruszanie się. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania.
Z takiego właśnie założenia wychodzimy, produkując indywidualne wkładki ortopedyczne do butów. Tylko takie wkładki zapewniają precyzyjne działanie, dopasowując się do kształtów konkretnej stopy, wspierając ją i odciążając nadmiernie działające siły w odpowiednich miejscach.
Każde wykonanie wkładki poprzedzone jest szczegółową diagnozą specjalistów fizjoterapii z wykorzystaniem badania komputerowego stóp na podobaroskopie. Jest to najnowocześniejszy sprzęt do badania stóp w czasie stanie oraz chodu. Ukazuje on wszelkie nieprawidłowości w samym wzorcu ruchu, a także nieprawidłowe lub nadmierne przeciążenia podeszwowej strony stóp. Jest w stanie wykryć wszelkie odchylenia od normy związane z dystrybucją ciężaru ciała na kończyny dolne, czyli wykryć różne asymetrie w ciele.
Metody i materiały do produkcji wkładek ortopedycznych
Do produkcji wkładek indywidualnych czyli produkowanych „na miarę” wykorzystujemy najnowocześniejsze metody. Jedną z nich jest metoda termoplastyczna. Pacjent uplastycznia ciepły materiał bazowy wkładki własną stopą. Poprzedzone jest to dołożeniem odpowiednich korekcji i/lub odciążeń w zależności od problemu. Następnie baza wkładki po wyschnięciu pokrywana jest najlepszymi materiałami od skóry naturalnej poprzez materiał pochłaniających wstrząsy (dla sportowców), aż do materiałów wysoce plastycznych i miękkich przeznaczonych dla stóp wrażliwych (np. cukrzyków). Drugą metodą używaną do produkcji wkładek w naszym centrum jest formowanie wkładki na indywidualnym kopycie wykonanym z uprzednio zalanego gipsem negatywu stopy pacjenta, którą uwiecznił w specjalnej piance. Jest to metoda przeznaczona dla najbardziej wymagających pacjentów, u których deformacje stóp osiągnęły już znaczne rozmiary i dla których dłuższe stanie i chodzenie stanowi problem. Tu również mamy do wyboru całą gamę najlepszych materiałów wyścielających wkładkę dobieranych w zależności od upodobań, właściwości skóry pacjenta czy wreszcie przeznaczenia samych wkładek.