Wkładki Ortopedyczne - Wkładki indywidualne

W razie stwierdzenia nieprawidłowości w stopach jest możliwość dopasowania wkładek indywidualnych, które są wykonane dla danego pacjenta
z elementami potrzebnymi do korekcji bądź odciążenia stopy. W naszej ofercie mamy również wkładki termoplastyczne, które modelując
pod stopą idealnie ją podtrzymują i poprawiają komfort chodzenia.

Produkowane przez nas wkładki są istotnym elementem terapii schorzeń takich jak :

Płaskostopie poprzeczne i podłużne
Stopy płasko – koślawe
Paluch koślawy
Ostroga piętowa
Bóle w obrębie stawów kolanowych
Bóle w obrębie stawów biodrowych
Zespoły bólowe kręgosłupa
Zmiany przeciążeniowe stóp

Dla kogo wkładki ortopedyczne?

Każdy, kto na co dzień doświadcza bólu stóp, uprawia sporty, czy boryka się z różnego rodzaju schorzeniami narządu ruchu utrudniającymi poruszanie się, wie jak ważne jest precyzyjne dobranie odpowiedniego zaopatrzenia specjalnie do jego potrzeb i problemów. Każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania.

Z takiego właśnie założenia wychodzimy przy produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych do butów. Tylko takie wkładki zapewniają precyzyjne działanie, dopasowując się do kształtów konkretnej stopy, wspierają ją i odciążają nadmiernie działające siły w odpowiednich miejscach. Każde wykonanie wkładki  poprzedzone jest szczegółową diagnozą specjalistów fizjoterapii z wykorzystaniem badania komputerowego stóp na podobaroskopie. Jest to najnowocześniejszy sprzęt do badania stóp w czasie stanie oraz chodu. Ukazuje on wszelkie nieprawidłowości w samych wzorcu ruchu, a także nieprawidłowe lub nadmierne przeciążenia podeszwowej strony stóp. Jest w stanie także wykryć wszelkie odchylenia od normy związane z dystrybucją ciężaru ciała na kończyny dolne, czyli wykryć różne asymetrie w ciele.

Metody i materiały do produkcji wkładek ortopedycznych

Do produkcji wkładek indywidualnych czyli produkowanych „na miarę” wykorzystujemy najnowocześniejsze metody. Jedną z nich jest metoda termoplastyczna. Pacjent uplastycznia ciepły materiał bazowy wkładki własną stopą. Poprzedzone jest to dołożeniem odpowiednich korekcji i/lub odciążeń w zależności od problemu. Następnie baza wkładki po wyschnięciu pokrywana jest najlepszymi materiałami od skóry naturalnej poprzez materiał pochłaniających wstrząsy (dla sportowców), aż do materiałów wysoce plastycznych i miękkich przeznaczonych dla stóp wrażliwych (np. cukrzyków). Drugą metodą używaną do produkcji wkładek w naszym centrum jest formowanie wkładki na indywidualnym kopycie wykonanym z uprzednio zalanego gipsem negatywu stopy pacjenta, którą uwiecznił w specjalnej piance. Jest to metoda przeznaczona dla najbardziej wymagających pacjentów, u których deformacje stóp osiągnęły już znaczne rozmiary i dla których dłuższe stanie i chodzenie stanowi problem. Tu również mamy do wyboru całą gamę najlepszych materiałów wyścielających wkładkę dobieranych w zależności od upodobań, właściwości skóry pacjenta, czy wreszcie przeznaczenia samych wkładek.
 
W naszym Centrum medyczno – rehabilitacyjnym nigdy nie dobieramy wkładek „na wszelki wypadek” bez konkretnych wskazań medycznych. Szczególną uwagę poświęcamy doborze wkładek dla dzieci, u których stopy kształtując się w pierwszych latach życia przechodzą przez różne fazy, które są po prostu fizjologiczne – nie zawsze oznaczają wadę. Pamiętajmy, że jeżeli stopy są zdrowe nie powinniśmy ich „wyręczać” wkładkami, aby nie rozleniwiać ich konstrukcji mięśniowo-więzadłowej. Znacznie częściej wskazania do wykonania indywidualnych wkładek do butów mają osoby dorosłe, częściej kobiety, u których pojawiają się różnego rodzaju bolesne deformacje jak płaskostopie, halluksy, palce młotkowate, zniekształcenia wynikające z chorób reumatoidalnych czy urazów ortopedycznych, a także osoby borykające się z problemem stopy cukrzycowej. Tym wszystkim osobom nasze Centrum zapewnia profesjonalną pomoc diagnozując, dobierając wkładki a także zapewniając rehabilitację.

Sprawdź jak wyglądają badania stóp: http://relax-med.pl/diagnostyka-stop/