Kompleksowa diagnostyka stóp

Komputerowe badanie stóp

Specjalistyczne badanie stóp, inaczej komputerowe badanie stóp, to jedna z najnowocześniejszych metod, która pozwala uzyskać nieporównywalnie wiele informacji dotyczących stóp osoby badanej.

Jak wygląda takie badanie z perspektywy pacjenta? Zobacz artykuł Od Badania do Wkładki: Praktyczny Poradnik dla Pacjentów

Badania komputerowe stóp wykonujemy za pomocą profesjonalnego sprzętu komputerowego do badania nacisku stóp na podłoże podczas stania i chodu. Na podstawie badania, mamy możliwość wykonania indywidualnych wkładek na miarę do butów na stopy ze wszelkimi problemami oraz wkładki komfortowe dla osób aktywnych.

Badanie komputerowe stóp składa się z dwóch etapów: badania statycznego (w staniu w miejscu) oraz badania dynamicznego (podczas chodu).

Za pomocą badania statycznego można uzyskać m.in. informacje o rozkładzie nacisku na poszczególne części stopy, obciążeniu lewej kończyny dolnej względem prawej czy przodostopia względem tyłostopia. Badanie stóp w miejscu pozwala zobrazować ukształtowanie stóp podczas obciążenia ciężarem ciała oraz wskazywać pierwsze oznaki płaskostopia, stopy nadmiernie wydrążonej (np. przez chodzenie na obcasie), stopy poprzecznie płaskiej.

Badanie stóp w ruchu natomiast pozwala zweryfikować otrzymane informacje uzyskane podczas badania stopy w miejscu. Badanie to wykonywane jest w jednym dniu przez specjalistę, który posiada odpowiednie doświadczenie w diagnostyce stóp.

Na podstawie obrazu, który automatycznie przetwarzany jest na obraz monitora, fizjoterapeuta dokonuje pełnej diagnostyki stóp osoby badanej, a w razie konieczności – dobiera dla niej wkładki indywidualne.

OD 2024 ROKU WKŁADKI INDYWIDUALNE PODLEJAGĄ REFUNDACJI – DOWIEDZ SIĘ CZY TOBIE TEŻ SIĘ NALEŻY

IMG_6029 – ze zmianami
zadowolonych pacjentów każdego miesiąca!
0

Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie już dziś, umów się na wizytę:

Koszt badania komputerowego stóp wynosi:

120 zł dla dorosłych i 100 zł dla dzieci do 16 r.ż.

Na filmie widzimy przebieg badania dynamicznego (podczas chodu). Badanie to umożliwia analizę każdego kroku, a tym samym ocenę wzorca chodu.

Najczęściej zadawane pytania

Z badania powinny skorzystać osoby z podejrzeniem wad kończyn dolnych, w tym osoby borykające się z bólami stóp, bólami kolana lub stawu biodrowego, a także osoby uprawiające sport, które chciałyby polepszyć komfort treningów i zabezpieczyć się przed urazami.

Badanie wykonywane jest także dzieciom w celu kontroli rozwoju stóp i wykrycia ewentualnych wad kończyn dolnych.

Badanie komputerowe stóp jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym, dlatego z powodzeniem może być stosowane między innymi u pacjentów onkologicznych. Badanie wykonywane jest bez obuwia (w niektórych przypadkach w obuwiu) i trwa około 20 minut.

Jeżeli w trakcie badań komputerowych, wykryte zostaną nieprawidłowości i wady stóp, fizjoterapeuta wykonujący badanie zaproponuje indywidualny plan leczenia, w tym dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych lub obuwia ortopedycznego. 

Termin ponownego badania stóp zależy od indywidualnego przypadku pacjenta i może być bardzo zróżnicowany – orientacyjnie od paru miesięcy do roku czasu. Wpływ na to ma kilka czynników, takich jak rodzaj wybranej metody leczniczej, w tym rodzaj wkładek ortopedycznych (wkładki ortopedyczne posiadające elementy korekcyjne czy tylko wkładki odciążające), zalecenie obuwia zdrowotnego lub podjęte zabiegi lekarskie, fizjoterapeutyczne.

IMG_6091 – ze zmianami

Do kompleksowej diagnostyki stóp wykorzystujemy również  podoskop, który pozwala na ocenę części podeszwowej stopy, a dokładnie ocenę kształtu stóp, ewentualnej obecności zgrubień na skórze, odcisków, ale także sposobu obciążania palców stopy, przodostopia, śródstopia i pięt.

Badanie diagnostyczne w Relax-Med to także dokładna analiza wyników w obecności pacjenta oraz dobór indywidualnego planu leczenia przez osobę wykonującą badanie – doświadczonego fizjoterapeutę. Posiadamy pracownię, która wytwarza indywidualne wkładki ortopedyczne, dopasowane pod każdym względem pod danego pacjenta.

 

Badania komputerowe, przeprowadzamy w naszych wybranych placówkach po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zapraszamy!

Tu nas znajdziesz:

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.