Terapia skolioz

Terapia skolioz

Jedną z najpoważniejszych wad postawy jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest to choroba, która polega na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego. Odchylenie to występuje w płaszczyznach:

  • czołowej – kręgosłup wygina się w bok, lewo lub prawostrzałkowej – pogłębia się wygięcie lordotyczne lub kifotyczne (do przodu i do tyłu)
  • poprzecznej – następuje rotacja kręgów, co prowadzi do powstania garbu żebrowego i/lub wału lędźwiowego.
Nieleczona skolioza może prowadzić do:
  • zniekształcenia klatki piersiowej,
  • uciskania narządów wewnętrznych (serca i płuca), prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania,
  • zmniejszonej sprawności fizycznej, duszności,
  • kompleksu psychicznego, spowodowanego obecnością widocznej deformacji. 
 
Skolioza odpowiednio wcześnie wykryta i właściwie leczona pozwala uniknąć wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia późnych powikłań.
 
Ponad 80% skolioz są tzw. idiopatyczne, czyli niewiadomego pochodzenia. Częściej dotyka ona dziewczynki niż chłopców. Może być związana z utrwalanymi przez lata nieprawidłowymi asymetrycznym nawykami postawy, przyjmowaniem złych pozycji dziecka w trakcie siadu na podłodze lub przy stole. Łączy się często z wadami stóp i kończyn dolnych, dlatego w trakcie pierwszej wizyty rehabilitacyjnej w Relax-Med dokładnie analizujemy całą postawę dziecka – również stopy. Na wizycie wykonujemy odpowiednie pomiary i testy oraz, jeśli mamy taką możliwość, analizujemy zdjęcie rentgenowskie.
 
Skoliozy wymagają specjalnie dobranych asymetrycznych ćwiczeń, które powinny być wykonywane jak najczęściej – najlepiej codziennie. Na każdym instruktażu przekazywana jest grupa ćwiczeń indywidualnie dobrana dla danego pacjenta.

Umów wizytę:

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.