Ergonomia pracy – dlaczego jest ważna?

Bóle pleców, kolan i problemy ze wzrokiem, zwiększona męczliwość i rozdrażnienie mogą być wynikiem złej organizacji miejsca pracy. Przeciwieństwem tego zjawiska jest ergonomia, nauka zajmująca się sposobami dostosowania pracy do psychofizycznych możliwości człowieka.

Ergonomiczna organizacja pracy – korzyść dla pracownika i pracodawcy

Ergonomiczne aranżacje pracy pomagają nam oszczędzać energię oraz pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Ci, którzy mniej chorowali i mieli lepszy nastrój w pracy, rzadziej doświadczali frustracji i syndromu wypalenia. Zorganizowanie najlepszego miejsca pracy może pomóc zwiększyć efektywność wykonywania zadań i zapewnić wyższy poziom satysfakcji z pracy. Jeżeli pracownik czuje, że firmie zależy na dobrych warunkach, będzie pracował jeszcze lepiej.

Ergonomia w pracy biurowej

Obecnie coraz więcej miejsc pracy jest wyposażonych w komputery. Praca w biurze jest z natury monotonna, a pracownicy spędzają większość czasu w jednym miejscu. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków. W przeciwnym razie konsekwencjami będą bóle kręgosłupa, stawów i ogólny dyskomfort, a także zwiększona absencja z uwagi na urlopy zdrowotne.

Aby tego uniknąć należy zdiagnozować przyczynę, dać pomysł na zmianę i przedstawić konkretną zachętę do zmiany w sposobie funkcjonowania w pracy i poza nią. Udowodniono, że zmiana postępowania w pracy, a także w życiu prywatnym znacząco wpływa na jakość i efektywność pracy. Szkolenie z ergonomii pracy ma na celu zwiększyć efektywność i przyjemność pracy minimalizując wysiłek, stres czy niezrozumienie.

Ergonomia pracy na hali produkcyjnej

Odpowiednio zaprojektowane i zorganizowane stanowisko produkcyjne pozwala na sprawną produkcję i montaż wyrobów o wysokiej jakości. Ergonomia odgrywa tu decydującą rolę. Ważnym czynnikiem jest przestrzeganie wymagań dotyczących obciążenia fizycznego pracowników. Pracując na produkcji pracownicy często podnoszą i przenoszą ciężkie przedmioty w sposób nieświadomy. Podczas organizacji stanowisk pracy powinny być zapewnione min. następujące punkty: rozmieszczenie części i materiałów tak, aby najcięższe przedmioty znajdowały się w optymalnym zasięgu rąk czy najlżejsze pozycje znajdowały się na samej górze półek.

Nie zwlekaj, zadbaj o zdrowie swoich pracowników już dziś.

Zespół firmy Relax-Med posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie
optymalizacji, diagnozowaniu i szkoleniu z zakresu ergonomii pracy.

Porozmawiaj na temat szkolenia z ergonomii pracy:

Dofinansowanie do szkolenia z ergonomii pracy

Uwaga istnieje możliwość pozyskania środków na dofinansowanie do szkoleń i zakupu sprzętu gwarantującego poprawę ergonomii pracy w firmie.
Współpracujemy z przedsiębiorcami produkującymi sprzęt gwarantujący poprawę ergonomii pracy.

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.