Refundacja NFZ 2024 – wózki inwalidzkie, poduszki i materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, kule, pionizatory, balkoniki, laski białe dla niewidomych

Od 1 stycznia 2024 roku nastąpiły zmiany dotyczące refundacji NFZ na wyroby medyczne produkowane seryjnie wspomagające niepełnosprawność ruchową, m.in. wózki inwalidzkie, kule czy materace.

a) Pasy przepuklinowe

W refundacji pasów zostały zwiększone kwoty limitu oraz została wprowadzona nowa refundacja na slipy przepuklinowo-suspensoryjne męskie albo majtki przepuklinowe damskie, gdzie refundacja wynosi 70% z limitu 100 zł, co daje dopłatę pacjenta w wysokości 30 zł do limitu.

b) Poduszki i materace przeciwodleżynowe

Do refundacji poduszek przeciwodleżynowych pneumatycznych z wyłączeniem toaletowej poduszki przeciwodleżynowej została wprowadzona nowość – poduszka jednokomorowa, gdzie refundacja wynosi 70% z limitu 400 zł, co daje dopłatę pacjenta w wysokości 120 zł.

Jeżeli chodzi o refundację materacy przeciwodleżynowych pneumatycznych z wyłączeniem materacy piankowych, to również została wprowadzona nowość – materac w konstrukcji bąbelkowej, gdzie refundacja wynosi 70% z limitu 250 zł, co daje dopłatę pacjenta w wysokości 75 zł.

c) Kule, pionizatory, balkoniki

d) Laski białe dla niewidomych

Refundacja laski białej dla niewidomych została rozdzielona w następujący sposób:

  • Podpórcza składana z odblaskami, refundacja 100% z limitu 140 zł
  • Orientacyjna nieskładana z odblaskami z możliwością wymiany końcówek, refundacja 100% z limitu 200 zł
  • Orientacyjna nieskładana z odblaskami min. 3 częściowa z możliwością wymiany końcówek, refundacja 100% z limitu 250 zł
  • Sygnalizacyjna minimum 5-częściowa, refundacja 100% z limitu 220 zł

Nowością jest również wprowadzenie refundacji na wymienną końcówkę do białej laski orientacyjnej, gdzie refundacja została rozdzielona w następujący sposób:

  • Inna niż obrotowa, refundacja 100% z limitu 220 zł
  • Obrotowa, refundacja 100% z limitu 220 zł

e) Wózki inwalidzkie

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.