Fizjoterapeuta dziecięcy – czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?

Fizjoterapeuta dziecięcy specjalizuje się w prowadzeniu fizjoterapii u dzieci, od okresu niemowlęctwa aż do ich dojrzewania. Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy i kiedy warto rozważyć udanie się do takiego specjalisty?

Kim jest fizjoterapeuta dziecięcy?

Fizjoterapeuta dziecięcy, także określany jako fizjoterapeuta pediatryczny, jest specjalistą, która przeprowadza fizjoterapię u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Fizjoterapeuta, który koncentruje się na pomocy najmłodszym dzieciom, określany jest jako fizjoterapeuta niemowlęcy.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?

Skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty dziecięcego jest niekiedy niezbędne do tego, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Co robi fizjoterapeuta dziecięcy?

Diagnostyka
Fizjoterapeuta dziecięcy przeprowadza wstępną diagnostykę, między innymi ocenia on możliwości ruchowe dziecka i jego ogólny rozwój fizyczny. Na podstawie diagnostyki może on ocenić ewentualne opóźnienia rozwojowe, problemy z układem mięśniowo-szkieletowym oraz występujące u niego zaburzenia ruchu.

Przygotowanie planu terapii
Na bazie postawionej diagnozy fizjoterapeuta może przygotować spersonalizowany plan leczenia uwzględniający potrzeby i założone cele. Plan może obejmować ćwiczenia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, zależnie od stanu dziecka.

Terapia ruchowa
Fizjoterapia dla dzieci polega na stosowaniu różnych rodzajów terapii ruchowych w celu poprawy siły, koordynacji, równowagi i elastyczności ciała. Ćwiczenia te są dostosowane do wieku i etapu rozwoju dziecka.

Stosowane są między innymi terapie z typu metoda NDT Bobath czy metoda Vojty, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych wyników u dzieci. Podczas terapii wykorzystuje się również różne rodzaje akcesoriów, na przykład piłki gimnastyczne, drabinki gimnastyczne, huśtawki, trenażery.

Masaże
Fizjoterapeuta dziecięcy może przeprowadzić również masaże, które pomagają w uzyskaniu lepszych wyników, na przykład masaż tkanek miękkich.

Zabiegi fizjoterapeutyczne
Zależnie od stanu zdrowia dziecka fizjoterapeuta może również prowadzić różne zabiegi fizykoterapeutyczne, które pomagają w uzyskaniu optymalnych efektów, na przykład zabiegi z użyciem ultradźwięków, krioterapii, elektrostymulacji.

Dobór produktów
Ponadto fizjoterapeuta dziecięcy może również pomóc w dobraniu odpowiednich produktów, na przykład obuwia i wkładek profilaktycznych i ortopedycznych, ortez oraz innych artykułów.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?

Pomoc fizjoterapeuty może być nieoceniona w wielu sytuacjach, gdy u dziecka pojawiają się problemy z układem ruchu. Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?

Opóźnienia rozwojowe
Jeśli ma problemy na kolejnych etapach rozwoju, na przykład z siedzeniem, raczkowaniem, chodzeniem lub bieganiem w oczekiwanym terminie, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Wady stóp i wady postawy
Wsparcie fizjoterapeuty będzie pomocne w sytuacji, gdy u dziecka zauważalne są objawy wad stóp albo wad postawy, na przykład koślawo układa stopy lub ma skrzywiony kręgosłup. Z jego wsparciem będzie można prowadzić odpowiednie ćwiczenia korekcyjne i dobrać właściwe produkty.

Choroby ortopedyczne
Wskazaniami do konsultacji z fizjoterapeutą z różne choroby ortopedyczne, na przykład rozbieżności w długości kończyn, krzywica lub problemy ze stawami wymagające fizjoterapii.

Problemy sensoryczne
Do fizjoterapeuty warto również udać się wtedy, gdy u dziecka pojawiają się problemy z narządami zmysłów, na przykład percepcją wzrokową, ruchową, a także z czuciem.

Schorzenia neurologiczne
Gdy u dziecka zdiagnozowano schorzenie neurologiczne, takie jak porażenie mózgowe, epilepsja, stwardnienie rozsiane, niedowłady, paraliże, wrodzone wady układu nerwowego.

Urazy sportowe
Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty dziecięcego jest także wskazana, gdy dziecko uprawia sport i doznało kontuzji lub odczuwa ból związany z aktywnością fizyczną.

Rekonwalescencja po operacji
Jeśli dziecko przeszło operację lub zabieg medyczny, który wpływa na jego mobilność, fizjoterapeuta może pomóc w procesie powrotu do zdrowia.

Problemy z równowagą i koordynacją ruchową
W przypadku pojawiania się problemów z tymi umiejętnościami motorycznymi, które wpływają na jego codzienne czynności, w tym na chodzenie, bieganie, warto udać się do fizjoterapeuty dziecięcego.

Dolegliwości bólowe
Jeśli dziecko skarży się na utrzymujący się ból, szczególnie związany z ruchem, warto udać się z nimi do specjalisty.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.