Zespół wrażliwej stopy

Stopy wrażliwe to wszelkiego rodzaju zniekształcenia stóp, przez które odczuwamy ból i dyskomfort chodzenia. Wady takie mogą być zmianą wrodzoną lub nabytą, czyli może pojawić się w każdym momencie życia np. jako następstwo chorób, tendencji genetycznych lub podczas chodzenia w niewłaściwie dobranym obuwiu. Zniekształcenia stopy dotyczą bardzo dużej ilości ludzi (częściej kobiet), a prawdopodobieństwo ich występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Stopa cukrzycowa - na co zwrócić uwagę?

Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie zmiany skórne na naszych stopach, dbać o stan stóp, zwracać uwagę na wszelkie otarcia, zadrapania – należy ich unikać w miarę naszych możliwości. Tego typu uszkodzenia mogą wówczas doprowadzić do zaparzeń, owrzodzeń i innych zmian skórnych, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń tkanki skórnej.
W przypadku niepokojących zmian należy jak najszybciej skontaktować się z naszym diabetologiem, który oceni nasz stan zdrowia.
Specjalne obuwie dla cukrzyków nie tylko wykorzystywane jest w procesie leczenia stopy cukrzycowej, ale również jako buty profilaktyczne stosowane przed zdiagnozowaniem problemu, dzięki czemu możemy się nawet uchronić przed zachorowaniem. 

Stopa reumatoidalna

Stopa reumatoidalna to zmiany chorobowe w obrębie stóp związane z RZS- reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najczęstszymi objawami są zaczerwienienia, opuchnięcia, odczucie sztywności, ciągły ból oraz obrzęki. Nieleczona choroba może doprowadzić do powstania deformacji, które z kolei są przyczyna ciężkich niesprawności. Wczesne zdiagnozowanie choroby oraz odpowiednie leczenie może zapobiec dalszemu rozwojowi reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz zminimalizować towarzyszący ból. W codziennych czynnościach powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na regularną kontrole stanu naszych stóp, czyli ewentualne pojawienie się pęcherzów, odcisków lub podejrzanych przebarwień skóry. W momencie zaobserwowania wcześniej wymienionych objawów powinniśmy udać się na konsultacje z naszym lekarzem. 

Paluch koślawy

Paluch koślawy zwany też często haluksem jest stanem charakteryzującym się koślawością pierwszego palca stopy, poprzez odchylanie go w stronę pozostałych palców. Pozostałe objawy wskazujące na dolegliwość koślawego palucha: zaczerwienienia, obrzęki, ból dużego palca u nogi oraz podeszwy.   Schorzenie występuje wskutek chodzenia w nieodpowiednio dobranym obuwiu, a zwłaszcza butów na wysokim obcasie lub zbyt ciasnych, oczywiście znaczenie ma również podłoże genetyczne. Do profilaktycznego leczenia możemy użyć m.in. wkładki ortopedyczne, odpowiednio dobrane obuwie, aparaty korekcyjne lub silikonowe wkładki.

Palce młotkowate

Jest to deformacja w budowie palca charakteryzująca się zgięciem w stawie międzypaliczkowym palca, problem najczęściej dotyczy drugiego palca jednak nie jest to wykluczeniem pojawienia się zgięć w pozostałych palcach (oprócz dużego palca). Schorzenie spowodowane jest patologicznymi czynnikami reumatoidalnymi, wszelkiego rodzaju urazami, obuwiem, które uciska naszą stopę lub chodzenie na wysokim obcasie. Takiego rodzaju obuwie w połączeniu ze schorzeniem powoduje ciągle trwający ucisk na palcach, co za tym idzie ból oraz odparzenia.

Jakie buty dla stopy wrażliwej ?

Podsumowując- ze względu na różnorodne dolegliwości związane z zespołem stopy wrażliwej a zwłaszcza: zniekształcenia ze strony podeszwowej oraz grzbietowej, ból, obrzęki, niestabilność stawów, odpowiednio dobrane dobrane obuwie powinno charakteryzować się przede wszystkim:
* odpowiednią  tęgością 
*grubszą, elastyczną podeszwą z prostym, nie za wysokim obcasem 
* szerszym przodem
*dobrze wyprofilowaną, miękką wkładką, a razie potrzeby miejscem na dopasowanie wkładki indywidualnej 
*elastycznym, poddającym się materiałami
*brakiem szwów, zakładek na wrażliwych miejscach 

Zakup specjalnego obuwia przynosi wiele korzyści oraz chroni przed niepożądanymi skutkami choroby. 
W naszej ofercie znajduje się wiele modeli spełniających wymienione wartości.

O refundacji na obuwie ortopedyczne i wkładki dla diabetyków przeczytasz tutaj:
Buty ortopedyczne i wkładki refundacja NFZ 2024

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.