Korekcja Klatki Piersiowej: Rozwiązania dla Klatki Lejkowatej i Kurzej

Kurza lub lejkowata klatka piersiowa to najczęstsze wady układu kostno-stawowego w obrębie klatki piersiowej, charakteryzujące się deformacją mostka i żeber. W przypadku klatki „kurzej” mostek jest uwypuklony, a w przypadku klatki lejkowatej – spłycony. W związku z ich etiopatogenezą (wady wrodzone) najczęściej są problemem wizualnym, kosmetycznym. Rzadko, przy ekstremalnie dużej deformacji, mogą negatywnie wpłynąć na układ krążeniowo-oddechowy.

Zadaniem aparatu korygującego deformację w obrębie klatki piersiowej jest:

1) Wyhamowanie i regresja deformacji

2) Stabilizacja mostka i żeber

3) Korekcja klatki piersiowej

4) Podtrzymanie efektu pooperacyjnego

Największa efektywność aparatu przypada na grupę pacjentów w okresie pokwitania (U dziewcząt proces dojrzewania rozpoczyna się zwykle w wieku 8-13 lat, u chłopców między 10 a 15 rokiem życia).

Aparaty korekcyjne, wykonywane w naszym zakładzie, realizowane są na wniosek NFZ (KOD: K01.01.01), bez żadnej dopłaty pacjenta. Każdy aparat wykonywany jest indywidualnie, wydawany w tym samym dniu co wizyta pacjenta.

 

W naszym zakładzie protetycznym specjalizujemy się w tworzeniu indywidualnie dopasowanych gorsetów i aparatów korygujących deformacje klatki piersiowej, w tym klatkę lejkowatą i kurzą. Nasze produkty są zaprojektowane, aby zapewnić komfort, wsparcie i skuteczną korektę, pomagając naszym pacjentom w poprawie jakości życia.

Klatka kurza i lejkowata - czym są i jak się charakteryzują?

Klatka Lejkowata – Wrodzona Deformacja Klatki Piersiowej

Klatka lejkowata, znana również jako klatka piersiowa szewska, jest wrodzoną deformacją charakteryzującą się zapadnięciem mostka i wystającymi żebrami. Nasze rozwiązania, w tym specjalistyczne aparaty na klatkę piersiową, są zaprojektowane, aby wspierać prawidłową postawę i w celu poprawy jakości życia.

Kurza Klatka – Częsta Deformacja Klatki Piersiowej

Kurza klatka, znana również jako pectus carinatum, charakteryzuje się uwypukleniem mostka i przylegających do niego części żeber. Nasze aparaty są zaprojektowane, aby zapewnić wsparcie i korektę, co jest niezbędne dla poprawy ogólnego samopoczucia.

Refundacja NFZ na aparat na klatkę piersiową

Komu przysługuje i ile jest refundacji?

Zlecenie o kodzie K.01.01 dotyczy gorsetu zapewniającego niepełnene odciążenie i stabilizację, z wyłączeniem gorsetu Jaweta.
Gorset ten przysługuje w przypadku dysfunkcji kręgosłupa lub klatki piersiowej, w przypadku braku możliwości doboru wyrobu seryjnego.

Limit kwoty refundacji to 1000zł zł, z czego osobom do 18 r.ż (K.01.01.01) przysługuje pełna refundacja.
W przypadku dzieci i osób do 18 roku życia możliwy kolejny zakup z refundacją jest po 6 miesiącach.

Dodatkowo w przypadku konieczności naprawy przysługuje także wniosek na naprawę gorsetu. Kwota limitu naprawy to 300 zł z czego tak jak w wypadku samego gorsetu dzieci i pacjenci do 18 r.ż (K.01.01.01.N) mają refundowane pełną kwotę 300 zł.

Jak uzyskać wniosek na aparat na klatkę piersiową?

Zlecenie na NFZ wystawia lekarz, tak jak w przypadku innych produktów refundacyjnych, dlatego należy udać się do jednego z lekarzy, którzy mogą wydać zlecenie na kod K.01.01.01 są to m.in.

  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii dziecięcej
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej
  • Specjalista w dziedzinie fizjoterapii
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii dziecięcej
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie ortopedii i traumatologii lub chirurgii ortopedycznej, lub chirurgii urazowo-ortopedycznej, lub ortopedii i traumatologii narządu ruchu
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, lub rehabilitacji ogólnej, lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu
  • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie reumatologii

Następnie wystarczy skierować się do zakładu ortopedycznego lub innego miejsca, gdzie wykonywane są takie aparaty korekcyjne oraz realizują wnioski NFZ.

SPRAWDŹ TEŻ INNE REFUNDACJE NA GORSETY I ORTEZY WYKONYWANE SERYJNIE

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.