Rehabilitacja Uroginekologiczna

(Rehabilitacja urologiczna,

rehabilitacja ginekologiczna)


Nietrzymanie moczu? Daj sobie szansę!

Terapia zaburzeń dna miednicy to przede wszystkim szansa na powrót do pełnej sprawności intymnej, czyli na normalne, nieskrępowane problemami intymnymi życie, bez interwencji chirurgicznej. Problemy mogą być różnorodne, nie zawsze objawiać muszą się w taki sam książkowy sposób, dlatego też wykonywana terapia jest indywidualna dla każdego pacjenta.

Co to są zaburzenia dna miednicy?

Zaburzenia dna miednicy dotykają najczęściej kobiet, które ze względu na budowę ciała oraz przemiany, jakim podlegają podczas ciąży i porodu są bardziej narażone na przykre dolegliwości intymne. Mogą się one objawiać bólami okolic miednicy, zaburzeniem częstości oddawania moczu, nietrzymaniem moczu, stolca lub gazów, obniżeniem narządów rodnych, ale także bolesnymi miesiączkami czy dyskomfortem lub bólem podczas współżycia.

Czy to już nietrzymanie moczu?

Wszystkie dolegliwości odczuwane w obrębie miednicy trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Nie należy czekać, aż problem nietrzymania moczu się nasili. Często pacjentki mówią sobie, że to przecież tylko kilka kropli więc nie trzeba nic z tym robić. Co gorsza, bardzo powszechny jest pogląd, że po urodzeniu dziecka, a zwłaszcza po menopauzie gubienie moczu jest zjawiskiem naturalnym, fizjologicznym i trzeba się z nim pogodzić . Nic z tych rzeczy! Gubienie nawet kilku kropli moczu, podczas kichania, kaszlu czy wysiłku jest objawem zaburzeń, którym należy jak najszybciej przeciwdziałać. Unikanie sytuacji, w których dochodzi do krępującego gubienia moczu nie jest rozwiązaniem. Z czasem tych sytuacji jest coraz więcej, kobiety unikają śmiania się, wysiłku, współżycia, rezygnują z hobby, by w końcu zupełnie wycofać się z życia społecznego.

Nietrzymanie moczu mnie nie dotyczy, jestem za młoda.

Nietrzymanie moczu to problem osób w każdym wieku. Nie tylko osoby w podeszłym wieku borykają się z tą przypadłością. Z różnych przyczyn na inkontynencję narażone są również osoby młode. Ciąża i poród obciążają mięśnie dna miednicy, często doprowadzając do ich osłabienia i rozciągnięcia a w konsekwencji do nieefektywnej pracy. Jednak nie tylko osłabienie mięśni powoduje zaburzenia ich funkcji. Również wzmożone napięcie mięśni powoduje ich nieprawidłową pracę, może wywierać ucisk na nerwy i inne struktury zaburzając prawidłowe funkcjonowanie całego dna miednicy. Rozpoznanie przyczyn nietrzymanie moczu, jakie powodują dolegliwości jest więc niezwykle ważne. Nie dla każdej pacjentki korzystne będzie wykonywanie tak zwanych ćwiczeń mięśni Kegla.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim umówić się na wizytę z terapeutą dna miednicy, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie dna miednicy i pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie. Następnie przejście terapii dna miednicy, zastosowanie się do wskazówek terapeuty, a także zmiana nawyków toaletowych pomoże osiągnąć sukces.

Jak wygląda wizyta?

Na początku fizjoterapeutka przeprowadzi wywiad oraz rozmowę, by rozpoznać schorzenie, z jakim boryka się pacjentka. Następnie wykona dokładne badanie, diagnozując stan struktur w obrębie dna miednicy, m.in oceni napięcie mięśni i ich pracę, zlokalizuje miejsca bolesne, zbyt mocno spięte oraz te osłabione Już podczas badania terapeutka może wykonać elementy terapii manualnej rozpoczynając proces leczniczy. Celem terapii jest przywrócenie stanu równowagi w napięciu poszczególnych struktur.

Ocenie zostanie poddana jakość skurczu mięśni dna miednicy. Jeśli siła mięśni okaże się zbyt niska, pacjentka zostanie poinstruowana w jaki sposób wykonywać prawidłowe ćwiczenia oraz jakich błędów podczas ich wykonywania unikać. Terapeutka pomoże nauczyć się lokalizowania mięśni, które należy napinać.

Jeśli okaże się, że mięśnie osłabione są w tak znacznym stopniu, że pacjentka nie potrafi samodzielnie ich napinać, wówczas zaproponowane zostanie wprowadzenie elektrostymulacji do programu rehabilitacji.

Współpracujemy z prywatnymi ubezpieczalniami w zakresie rehabilitacji :

– LUXMED,

– MONDIAL,

– ALIANZ

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.