Choroba naszych czasów ’ SMS-owa szyja ’

Coraz więcej informacji dociera do specjalistów odnośnie schorzeń zdrowotnych u najmłodszych,

choroba cywilizacyjna która jeszcze nie została zarejestrowana w międzynarodowej klasyfikacji chorób  a już dotyczy 70% procent dzieci i młodzieży w Polsce!

Syndrom SMS-owej Szyi inaczej nazywany szyją smartfonową znany jest już od wielu lat, lecz dopiero na przełomie ostatnich miesięcy odnotowano duży wzrost tej dolegliwości u najmłodszych. Spowodowane jest to długotrwałym i nieumiejętnym korzystaniu z urządzeń mobilnych.

Niestety wiele osób nie zdaję sobie sprawy z zagrożeń jakie czyhają za tym niewinnym korzystaniu z telefonu, ludzka głowa waży około 5 kg czego na co dzień nie odczuwamy, gdy pochylamy głowę nawet o 15stopni nacisk na mięśnie szyi w takiej sytuacji jest już dwukrotny. Co daje nam nacisk na mięśnie szyi 12kg.

Niestety nikt nie korzysta z telefonów patrząc na niego z pochyloną głową o 15stopni, tylko robi to pod dużo większym kontem, dla 60stopni pochylenia, obciążenie na mięśnie szyi wynosi już nawet 30kg i więcej!

Co więc zrobić by ustrzec się przed tym niepozornym schorzeniem? Każdy wie że w dzisiejszych czasach życie bez kontaktu ze światem jest praktycznie niemożliwe, przeglądanie poczty, portali społecznościowych czy załatwianie spraw urzędowych, teraz odbywa się w głównej mierze poprzez smartfony. Co więc zrobić by nie paść ofiarą tego schorzenia? To proste: Oto kilka rad jak pomóc samemu sobie.

– W pierwszej kolejności najprostsze to ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych do minimum, jednak każdy wie że to praktycznie nie możliwe.

– Korzystając z urządzeń mobilnych zachowajmy właściwe warunki korzystania z tych urządzeń,

tzn: Jeżeli mamy taką możliwość operujmy sprzętem na wysokości oczu, by jak najmniej angażować mięśnie szyi oraz kręgosłup.

– Po sesji na telefonie, wykonać krótkie ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi, oraz rąk i kręgosłupa.

Następnym problemem związanym z Syndromem SMS-owej Szyi jest ból pleców a konkretnie kręgosłupa, spowodowane długotrwałym pochyleniem głowy w dół, odczuwa się wtedy bóle mięśni szyi, bóle i uczucie mrowienia w łopatkach oraz drętwienie rąk. Dodatkowo narażone są kciuki w dłoni, ponieważ nasz organizm nie jest przystosowany do precyzyjnego operowania kciukami z dokładnością co do milimetra. Kciuki w organizmie ludzkim od pokoleń służyły do pewnego chwytu, by móc coś mocno i stabilnie złapać, a niestety przez delikatne operowanie na ekranach dotykowych, człowiek powoli z pokolenia na pokolenie wyzbędzie się tej umiejętności, ponieważ teraz kciuk to precyzyjny instrument do operowania co do milimetra a nie porządne narzędzie do mocnego chwytu.

Także rada od nas, ograniczmy korzystanie z smartfonów do minimum, a jeżeli już korzystamy to dbajmy o właściwy odpoczynek i ćwiczenia po pracy na urządzeniach mobilnych.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.