Jedną z metod nieoperacyjnego leczenia skrzywień kręgosłupa jest stosowanie indywidualnych gorsetów ortopedycznych wykonywanych na miarę pacjenta z uwzględnieniem pewnych elementów korekcyjnych. Gorsety ortopedyczne stosuje się głównie do leczenia bocznego skrzywienia kręgosłupa (leczenia skolioz),  okrągłych pleców przy chorobie Scheuermanna dzieci oraz młodzieży tzn w czasie rozwoju kręgosłupa. W niektórych przypadkach gorsetujemy również osoby dorosłe.

Podstawowym i pierwszym w kolejności działaniem przed zastosowaniem gorsetu ortopedycznego jest zdiagnozowanie problemu, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jeżeli istnieje taka potrzeba również rezonansu magnetycznego. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa można określić kąt skrzywienia kręgosłupa tzw kąt Cobba. Zazwyczaj podając wartości kątowe wykazuję się pewne osiągnięcia terapeutyczne, jednakże dla nas ważne są również poprawy funkcjonalne m.in. ruchomości kręgosłupa. W celu prowadzenia ciągłości leczenia, współpracujemy z lekarzami prowadzącymi, którzy mogą określić techniczne aspekty wykonania gorsetu.

Istotny jest fakt, iż pomimo stosowania gorsetów ortopedycznych w celu u stabilizacji i korekcji skrzywienia , które mają zabezpieczyć pacjenta przed możliwościami przeciążeń, ucisku na korzenie nerwowe, lub nawet złamania naszym zadaniem jest również wprowadzenie ruchomości na tyle na ile możemy gdyż rolą kręgosłupa jest nie tylko stabilizacja ale i ruch.

W związku z powyższym, zalecamy również stosowanie fizjoterapii mającej na celu uzyskanie jak najszybszej i stałej poprawy, a połączenie fizjoterapii i gorsetowania przynosi zawsze najlepsze efekty. Pamiętać należy również, że pomimo wszelkiego wysiłku skrzywienie może mieć charakter progresujący tzn. być w trakcie powiększania się skrzywienia. Dlatego tak ważne jest połączenie pewnych metod i stosowania gorsetu ortopedycznego nawet wtedy kiedy nie mamy czasu na ćwiczenia. Działania takie pomogą zatrzymać progresje skrzywienia, a następnie umożliwią jego korekcje.

Gorset ortopedyczny na kregosłup wykonywany jest całkowicie indywidualnie na podstawie pobranej miary pacjenta. Stosowane materiały do wykonywania gorsetów to zazwyczaj materiały termoplastyczne różnorodnej grubości, gęstości ale i ze względów estetycznych o różnych kolorach, wzorach.

Ważna jest współpraca z pacjentem i na bieżąco możliwości stosowania pewnych korekt. Kręgosłup szczególnie młodego człowieka szybko się zmienia, dlatego wymagane są kontrolne wizyty i uwzględniania modyfikacji, które oczywiście wykonujemy dla naszych pacjentów bezpłatnie.

Wykonujemy gorsety typu Cheneau, Boston a także inne i ich modyfikacje, które mają najlepiej służyć danemu pacjentowi. Każdy kręgosłup jest inny dlatego nie stosujemy gorsetów używanych od innych pacjentów, a także nie wykonujemy ich przeróbek dostosowując pod innego pacjenta.

Dla pacjentów którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować gorsetów ortopedycznych, wykonujemy indywidualne ortezy mające na celu również stabilizację, elongacje, derotacje i korekcje.

Dzięki ponad 25 letniemu doświadczeniu oraz zespołu w skład, którego wchodzą zarówno inżynierowie, fizjoterapeuci ale i protetycy i specjaliści w ortotyce cieszymy się uznaniem wielu pacjentów z województwa śląskiego  i okolic.

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.