Poduszka dla seniora. Jaką poduszkę do spania i do siedzenia wybrać dla starszej osoby?

Osoby starsze często doświadczają problemów ortopedycznych. Aby im zapobiegać i je redukować, warto zainwestować w jakościową poduszkę, która zapewni odpowiednie podparcie i komfort. Wyjaśniamy, dlaczego odpowiednia poduszka dla seniora jest tak ważna, a także doradzamy, jaka poduszka do spania i do siedzenia będzie najlepsza!

Dlaczego poduszka dla starszej osoby jest ważna?

Odpowiednio dopasowana poduszka dla starszej osoby jest ważna z kilku powodów, zarówno pod względem komfortu, jak i zdrowia. Dlaczego jej dobór ma tak duże znaczenie?

Redukcja problemów ortopedycznych – starsze osoby są bardziej podatne na problemy z szyją i kręgosłupem ze względu na zmiany związane z wiekiem, takie jak zredukowana gęstość kości i niższa masa i siła mięśniowa. W takiej sytuacji poduszka pomaga w utrzymaniu prawidłowego ułożenia kręgosłupa, szyi, miednicy i nóg, zmniejszając ryzyko dyskomfortu.

Działanie przeciwbólowe – u niektórych osób w podeszłym wieku mogą wystąpić przewlekłe schorzenia, takie jak zapalenie stawów lub osteoporoza. Zastosowanie odpowiedniej poduszki pomaga wtedy w redukcji ich objawów i zapobieganiu bólom.

Zdrowy sen – wygodna poduszka do spania może przyczynić się do poprawy jakości snu, która w starszym wieku może być pogorszona. Seniorzy często skarżą się na bezsenność, nocne wybudzanie się, zmęczenie o poranku ze względu na niewyspanie.

Zmniejszenie problemów z mobilnością – seniorom mającym problemy z poruszaniem się właściwa poduszka może ułatwić wstawanie, a także wchodzenie i wychodzenie z łóżka, zapewniając wtedy odpowiednie podparcie dla ciała.

Profilaktyka przeciwodleżynowa – w przypadku seniorów z niepełnosprawnością lub obłożnie chorych właściwie dobrane poduszki przeciwodleżynowe zmniejszją ryzyko tworzenia się odleżyn.

Zapobieganie alergiom – poduszki wykonane z hipoalergicznych materiałów są ważne dla alergików. Wybór poduszki wykonanej z materiałów odpornych na alergeny może pomóc w stworzeniu zdrowszego środowiska do snu.

Poduszka do spania dla seniora – jaka będzie najlepsza?

Duży asortyment poduszek często nastręcza sporo trudności z doborem odpowiedniego modelu. Jaka powinna być wygodna poduszka do spania dla starszej osoby?

Komfortowe wsparcie

Dobra poduszka dla seniora powinna zapewniać wygodne wsparcie. Można zdecydować się na poduszki klasyczne wypełnione specjalnymi włóknami lub piankami albo poduszki ortopedyczne z anatomicznym profilem, które polecane są dla osób z problemami ortopedycznymi. Dodatkowo dobrym wyborem mogą być poduszki pozycjonujące umieszczane między lub pod nogami, pod brzuchem czy plecami, by prawidłowo pozycjonować sylwetkę.

Twardość

Ten parametr jest kwestią indywidualną. Niektórzy seniorzy preferują miękkie poduszki, inni natomiast te twardsze. Niektórzy producenci mają też w ofercie poduszki o regulowanej twardości.

Hipoalergiczne materiały

Poduszki z syntetycznym wypełnieniem są bezpieczniejsze dla seniorów, ponieważ nie powodują reakcji alergicznych, tak jak pierze, puch czy wełna. Dodatkowo w poduszkach z takich włókien naturalnych częściej rozwijają się roztocza, które mogą powodować alergie.

Proste pranie

Wybierając poduszkę do łóżka dla seniora warto także zwrócić uwagę na to, jak można ją czyścić. Najlepiej, aby miała zdejmowany pokrowiec i nadawała się do prania w pralce w temperaturze minimum 60 stopni dla maksymalnej higieny. Dobrym wyborem są też poduszki wykończone powlekaną, łatwo zmywalną membraną, która często używana jest w poduszkach pozycjonujących ciało.

Jaka poduszka do siedzenia dla seniora?

Seniorzy, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, powinni także używać poduszek do siedzenia. Redukują one nacisk na kość ogonową, obniżają ryzyko bólów kręgosłupa, odleżyn, a także są pomocne w przypadku hemoroidów. Jaka poduszka do siedzenia dla seniora będzie odpowiednia?

Poduszki do siedzenia występują w wielu wariantach:

– Poduszki sensoryczne nadmuchiwane w formie dysku, które służą do siedzenia dynamicznego i pomagają w prawidłowym ustawieniu kręgosłupa,

– Poduszki z otworem – w kształcie opony albo podkowy, które zmniejszają nacisk na kość ogonową i okolicę odbytu,

– Poduszki ortopedyczne o anatomicznym kształcie, które redukują dolegliwości bólowe,

– Poduszki pneumatyczne o zmieniającym się wypełnieniu – polecane w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Dobór odpowiedniej poduszki jest zatem bardzo ważny, by zadbać o komfort i zdrowie seniora!

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.