Rehabilitacja neurologiczna po udarze

Rehabilitacja po udarze mózgu jest kluczowym elementem procesu leczenia, zarówno po udarze niedokrwiennym, jak i krwotocznym. Niezwykle ważne jest, aby rozpocząć ją jak najszybciej, gdyż od tego zależy szybkość i zakres powrotu pacjenta do wcześniejszej sprawności.

W procesie rehabilitacji ważne jest między innymi wczesne przywrócenie pacjenta do pozycji stojącej, zapobieganie powstawaniu odleżyn i przykurczy.

Rehabilitacja po udarze w Relax-Med obejmuje przede wszystkim:

  • Zabiegi fizykoterapeutyczne (np. pole magnetyczne, TENS, prądy Traberta, krioterapia)
  • Masaże (np. klasyczne)
  • Ćwiczenia (np. przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą, nauka utrzymania prawidłowej postawy, wychylenie tułowia na boki i zapoczątkowanie chodu)

Efekty rehabilitacji chorego po udarze

Intensywna rehabilitacja i terapia po udarze są kontynuowane do momentu, gdy zauważalna jest poprawa w umiejętnościach pacjenta. Gdy nastąpi postęp, specjaliści mogą dostosować metody usprawniania lub zmienić cele rehabilitacji, np. wdrażając strategie kompensacyjne, jeżeli istnieją dowody na to, że pełny powrót niektórych funkcji może nie być możliwy.

Ostateczny wynik rehabilitacji po udarze zależy od kilku kluczowych czynników:

✅ Wielkości i lokalizacji uszkodzenia mózgu spowodowanego udarem

✅ Stanu zdrowia pacjenta przed udarem

✅ Szybkości rozpoczęcia leczenia i rehabilitacji

✅ Wsparcia ze strony rodziny i bliskich

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.