Co to jest pilates? Wskazania i efekty ćwiczeń pilates

Ćwiczenia pilates pomagają we wzmacnianiu, uelastycznianiu i rozciąganiu mięśni. Na czym dokładnie polega pilates? Dla kogo polecane są tego typu treningi?

Czym jest pilates?

Lekarze i fizjoterapeuci często zalecają swoim pacjentom prowadzenie ćwiczeń pilates, aby szybciej powrócić do zdrowia i formy. Co to pilates?

Pilates to typ ćwiczeń fizycznych, które zostały zaprojektowane przez Josefa Humbertusa Pilatesa – niemieckiego sportowca na początku XX wieku, który opracował je po to, aby pomagać kontuzjowanym osobom w szybszej rekonwalescencji.

System ćwiczeń pilates polega na połączeniu ze sobą trzech dyscyplin – ćwiczeń izometrycznych, baletu oraz jogi.

Jaki jest cel ćwiczeń pilates?

W systemie pilates ćwiczenia nakierowane są przede wszystkim na poprawę pracy mięśni, aby były one mocniejsze i elastyczne, przy czym nie są one prowadzone w celu ich nadmiernego rozbudowania.

Również ćwiczenia pilates nakierowane są na poprawę pracy stawów, poprawę postawy, pomagają w odciążeniu kręgosłupa, obniżają nadmierny stres i ogólnie przyczyniają się do poprawy zdrowia.

Ze względu na szeroką gamę korzyści ćwiczenia pilates często używane są jako rahabilitacja osób, które mają trudności z ruchomością.

Na czym polegają ćwiczenia pilates?

Ćwiczenia pilates opierają się na kilku kluczowych zasadach, a dokładnie są to:

1. Oddech – podczas ćwiczeń należy wykonywać regularne, powolne i głębokie oddechy, wdychając powietrze nosem i wydychając ustami.

2. Kontrola – ćwiczenia powinny być wykonywane świadomie, łącząc ruchy z oddechem.

3. Koncentracja – należy być skoncentrowanym na jak najdokładniejszym wykonywaniu ćwiczeń.

4. Płynność – ruchy wykonywane podczas ćwiczeń powinny być płynne i harmonijne.

5. Skupienie na mięśniach brzucha – ćwiczenia należy prowadzić tak, aby były one skoncentrowane na aktywacji mięśni brzucha.

Pilates – rodzaje ćwiczeń

Do systemu pilates zalicza się ponad 500 różnorodnych ćwiczeń, które przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych i doświadczonych osób. Do podstawowych ćwiczeń zaliczane są:

Prostowanie nóg

Podczas leżenia na plecach należy unieść wyprostowane nogi pod kątem 45 stopni. Następnie zagiąć jedną nogę w kolanie, przyciągnąć ją do klatki piersiowej i chwycić w miejscu kości piszczelowej podczas wdechu, a potem wyprostować ją w trakcie wydechu. Ćwiczenie powtórzyć dla drugiej nogi.

Kołyska

Podczas leżenia na plecach ugnij nogi w kolanach i przyciągnij je do klatki piersiowej. Następnie chwyć nogi pod kolanami i skieruj łokcie w kierunku zewnętrznym. Przetocz się do tyłu, ale nie dotykaj głową maty. Podczas wydechu roluj ciało, a potem wróć do pozycji wyjściowej, nie odkładając stóp na podłogę.

Rozciąganie nóg

Podczas leżenia na plecach należy zbliżyć kolana do klatki piersiowej i chwycić nogi dłońmi poniżej kolan. Następnie należy oderwać głowę i ramiona od podłoża i napiąć mięśnie brzucha podczas wdechu powietrza. Potem należy wykonać wydech i rozluźnić mięśnie, prostując ręce nad głową oraz prostując nogi.

Unoszenie bioder

W trakcie leżenia na plecach należy unieść biodra w górę i przytrzymać je w tej pozycji, a następnie opuścić je.

Unoszenie nóg i rąk

Podczas klęku podpartego naprzemiennie unoś lewą rękę i prawną nogę oraz prawą rękę i lewą nogę, prostując je w łokciach i kolanach. W trakcie wykonywania ćwiczenia reszta tułowia powinna być nieruchoma, a mięśnie brzucha napięte.

Pilates – efekty ćwiczeń

Za pomocą ćwiczeń pilates można osiągnąć bardzo dobre efekty, do których zaliczane są między innymi:

– Wzmocnienie mięśni, w tym mięśni głębokich,

– Większa elastyczność mięśni,

– Zwiększenie zakresu ruchów,

– Zredukowanie bólów pleców,

– Poprawa postawy,

– Lepsze krążenie krwi,

– Skuteczniejsze odchudzanie,

– Modelowanie sylwetki,

– Zmniejszone ryzyko kontuzji,

– Relaksacja.

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia pilates?

Dostępne w systemie pilates ćwiczenia dostępne są praktycznie dla każdego, kto chce zadbać o swoją sprawność.

Mogą korzystać z nich nie tylko osoby sprawne i silne, ale również wymagające rehabilitacji, powracające do zdrowia po chorobach, urazach, operacjach, z większą masą ciała. Mogą wykonywać je także kobiety w ciąży.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.