Likwidacja barier architektonicznych a dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.
Smiling nurse assisting senior man to get up from bed. Caring nurse supporting patient while getting up from bed and move towards wheelchair at home. Helping elderly disabled man standing up in his bedroom.

Likwidacja barier architektonicznych a dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.

Dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej na wózku

Mieszkania z reguły nie są przystosowane dla osoby niepełnosprawnej, niestety deweloperzy którzy przygotowują projekty starają się spełniać tylko odgórnie narzucone nakazy architektoniczne. Dlatego osoba niepełnosprawna przeważnie jest zmuszona do dostosowania mieszkania indywidualnie pod siebie. By tego dokonać należy zadać sobie pytanie czy mieszkamy sami czy z opiekunem,  możemy wiele zaoszczędzić. Gdy jesteśmy samodzielni i mieszkamy sami, musimy dostosować mieszkanie,dom, stancję pod nasze indywidualne wymagania. Istnieje parę odgórnie ustalonych zasad architektonicznych które tutaj postaram się Państwu przybliżyć.

Dostosowanie poziomu powierzchni. W pierwszej kolejności należy pozbyć się wszystkich nierówności, progów czy różnic w poziomie podłogi. Sprawnej osobie próg 2-3 centymetrowy nie sprawi żadnego problemu, niestety dla osoby na wózku taki próg może być nie lada przeszkodą która utrudni funkcjonowanie. Należy pozbyć się nadmiernej ilości ścianek działowych. Bardzo często nowe mieszkania jak i te w stylu starego budownictwa opiewają w zawrotną ilość ścianek działowych. Które dobrze wyglądają ale dla osoby która jest ograniczona ruchowo sprawiają wielkie trudności. Ponieważ miejsce które może zostać wykorzystane w celu na przykład obrócenia się na wózku jest zastąpione ścianą która niestety osobie niepełnosprawnej tylko przeszkadza. Warto dlatego na samym początku jeżeli mamy możliwość pozbyć się ścianek działowych by zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Kuchnia, łazienka oraz blaty. Schludna ładna kuchnia czy łazienka to dla wielu osób priorytet, dla osoby niepełnosprawnej najważniejsze jest ergonomia i łatwość w codziennym funkcjonowaniu,dlatego osoby te nie preferują szafek i blatów z wypełnieniem. Osoba niepełnosprawna wózku inwalidzkim wymaga by w kuchni było dość miejsca by po zbliżeniu się do blatu, szafki było miejsce na nogi, by można było wygodnie z pozycji siedzącej operować na blacie kuchennym czy wykonać czynności pielęgnacyjne w łazience. Jeśli chodzi o wysokość blatów. Wysokość blatów nie powinna być większa niż 90cm, szafki wiszące, podwieszane powinny znajdować się na maksymalnie 130cm wysokości. Blaty powinny mieć jak już wspominałem miejsce na nogi także nie powinny być z wypełnieniem. Jeżeli chodzi o lodówkę oraz piec. Lodówkę najlepiej dobrać indywidualnie jednak nie wyższą niż 150cm, piec najlepiej indukcyjny co zminimalizuje możliwość oparzenia. Drzwi oraz przejścia. Warto także zainteresować się formą drzwi przesuwnych, harmonijkowych które są lekkie i proste w obsłudze. Pozwoli to także pozbyć się framug które mogą powodować utrudnienia w komunikacji. Klamki, gniazdka, przełączniki.Dla osoby zdrowej i w pełni sprawnej nie robi różnicy czy przełącznik jest na wysokości 130cm czy 160cm. Dla osoby niepełnosprawnej która jeździ na wózku najodpowiedniejszą wysokością dla tych rozwiązań jest wysokość ok 90cm, wtedy osoba nie ma problemu z samodzielnym funkcjonowaniem. Tych parę rad przy projektowaniu mieszkania czy też remoncie lub dostosowywaniu go dla potrzeb redukcji barier architektonicznych ułatwią funkcjonowanie i dogodne życie w pełni funkcjonalnym i dostosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej mieszkaniu.

        Dobrą alternatywą dla osób niepełnosprawnych jest skorzystanie z programów ” Likwidacji barier ” które ułatwiają codzienne życie przy minimalnej ingerencji w strukturę architektoniczną pomieszczeń. Najlepszym tego przykładem jest gama produktów jakimi są podnośniki jezdne, podnośniki sufitowe lub stacjonarne,  lub formy wind to wszystko stworzone z myślą i dla osób niepełnosprawnych tak by ułatwić im życie i ich bliskim. W niektórych starszych typach mieszkań, gdzie nie jest możliwy remont który umożliwi osobą niepełnosprawnym pełne funkcjonowanie alternatywa ” Likwidacji Barier ” podnośniki  mogą być rozwiązaniem idealnym

Dodaj komentarz

Close Menu
×

Koszyk

Zostaw swój numer telefonu

Chętnie pomożemy i doradzimy. Zostaw nam swój numer telefonu – Oddzwonimy