ZDROWE WAKACJE - SCHROTH CAMP – REHABILITACJA SKOLIOZ

Zapraszamy do udziału w 5-dniowej intensywnej rehabilitacji dzieci i młodzieży ze skoliozami, z wadami postawy i chorobą Scheuermanna.

🕗️ Termin: 21-25 sierpnia 2024
📌 Miejsce: Rybnik
💰
Koszt: 1700 zł
✏️ Zapisy i więcej informacji: tel. 889 653 436, mgr fizjoterapii Natalia Uścinowicz-Zostawa

❗ Liczba miejsc jest ograniczona

Zapewniamy:
codziennie 3,5 h ćwiczeń metodą Schroth,
zajęcia grupowe z psychologiem,
badanie diagnostyczne wstępne i końcowe, prowadzone przez lekarza dr Anną Badowską, specj. rehabilitacji medycznej,
sprawdzenie gorsetu przez lekarza,
indywidualny instruktaż ćwiczeń domowych.

W przypadku stwierdzenia potrzeby będzie możliwość uzyskania skierowania na nowe zdjęcie rtg lub zlecenia na gorset ortopedyczny. Zakład ortopedyczny będzie mógł wykonać gorset do leczenia skolioz w trakcie trwania campa bez żadnej dopłaty.

Camp odbędzie się w Rybniku. W wakacje 2024 zaplanowana jest pierwsza edycja na Śląsku. Od kliku lat campy odbywają się regularnie we Wrocławiu i cieszą się dużym zainteresowaniem.

REHABILITACJA SKOLIOZ POD KIEROWNICTWEM DR ELŻBIETY PIĄTEK-KRZYWICKIEJ

Zajęcia odbywają się w grupach, na jednego fizjoterapeutę przypada 3 pacjentów, z którymi pracuje. Wszyscy terapeuci są certyfikowanymi terapeutami metody ISST-Schroth.

Całość odbywa się pod opieką certyfikowanego instruktora metody ISST-Schroth dr Elżbiety Piątek-Krzywickiej. Aktualnie jest to jedyna osoba w Polsce mogąca szkolić terapeutów tej metody w naszym kraju. Pracuje na Wydziale Fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i prowadzi zespół terapeutów w Centrum Skolioz we Wrocławiu. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje i posiada ogromną wiedzę w zakresie leczenia i rehabilitacji skolioz.

METODA ISST – SCHROTH - TERAPIA SKOLIOZ

Metoda ISST Schroth jest to międzynarodowa terapia trójwymiarowa skolioz, opracowana w ubiegłym wieku w Niemczech przez Katharinę Schroth. Do dzisiaj jest to najczęściej stosowana i najbardziej spopularyzowana terapia skolioz w Niemczech. Z powodzeniem jest również praktykowana na całym świecie i nieustannie doskonalona. Jej początki sięgają roku 1921, jednak od tego czasu została mocno udoskonalona i dopasowana do dzisiejszych standardów.

Metoda Schroth spełnia warunki opracowane w 2016 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Leczenia Ortopedycznego i Rehabilitacji Skolioz SOSORT. Aby rehabilitacja skolioz była skuteczna musi spełniać podstawowe zasady specyficznej rehabilitacji skolioz (PSSE), są to:

– poprawa estetyki, wyglądu zewnętrznego,
– zwiększenie jakości życia, dobre samopoczucie,
– zahamowanie i/lub uniknięcie progresji skrzywienia,
– uniknięcie operacji,
– poprawa funkcji oddechowych i zwiększenie elastyczności klatki piersiowej,
– stabilizacja korekcji kręgosłupa,
– zapobiegnięcie bólom pleców w przyszłości.

Przewagą rehabilitacji metodą Schroth są ustandaryzowane nauczanie terapeutów na całym świecie i rozumowanie kliniczne. Terapeuci znają dokładną procedurę ćwiczeń oraz przebiegu całego leczenia. Potrafią dokładnie określić rodzaj skoliozy i ukierunkować cały przebieg rehabilitacji na najważniejsze elementy indywidualne dla każdej skoliozy. Ćwiczenia stosowane w metodzie ISST-Schroth są znane i stosowane przez wszystkich terapeutów metody na świecie, uwzględniając indywidualne korekcje dla każdego pacjenta osobno.

Metoda Schroth jako jedna z nielicznych metod rehabilitacji skolioz na świecie posiada potwierdzenie skuteczności z badaniach naukowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Burger M, The effectiveness of Schroth exercises in adolescent with idiopathic scoliosis: A systematic review and meta-analysis. 2019, South African Journal of PT.
  • Park JH eta al., Effects on Schroth exercise on idioapthic scoliosis: A meta-analysis, 2017, EurJournal of PhysRehabMed
  • Schreiber S, Parent EC, Doug L Hill, Douglas M Hedden, Marc Moreu, Sarah C Southon, Schroth Physiotherapeutic Scoliosis-Specific Exercises for Adolescent Idiopathic Scoliosis: How Many Patients Require Treatment to Prevent One Deterioration? – Results from A Randomizej Controlled Trial „SOSORT 2017 Award Winner”. Scoliosis and Spinal Disorders 2017, 12-26.
  • Fan Y et al., Teh relationship between compliance of PSSE and curve regression with mild to moderate AIS. Global Spine Journal 2022, Vol. 0(0) 1311.
Bibliografia:

2016 SOSORT guidelines: orthopaedic and rehabilitation treatment of idiopathic scoliosis during growth. Negrini et al. Scoliosis and Spinal Disorders 2018, 13:3.

Skrypt szkoleniowy metody ISST Schroth.

Na stronie mogą być prezentowane wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa każdego z nich używaj zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.