Prawidłowa postawa i motoryczność ruchowa niemowląt

Fizjoterapia dzieci i niemowląt w Rybniku

Są sytuacje, w których przeprowadzenie rehabilitacji u niemowlęcia jest niezbędne, żeby mogło się ono właściwie rozwijać i poruszać tak, aby jego postawa i funkcjonowanie były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Przywrócenie prawidłowej motoryki ruchu po urazie lub nauka odpowiednich reakcji ruchowych zbyt wcześnie urodzonego dziecka to właśnie cel różnych metod rehabilitacyjnych, które każdego dnia rozwijają się po to, aby pomagać. Najbardziej popularnymi metodami wspomagającymi rozwój ruchowy niemowląt są technika PNF oraz metoda Bobath.

Rehabilitacja dzieci w rybniku

PNF
Rehabilitacja niemowlęcia metodą PNF potrzebna jest wtedy, kiedy niemowlę przeżyło uraz powodujący uniemożliwienie mu odpowiedniego poruszania się, a jego ruchy przestały przypominać naturalne. Lekarz prowadzący indywidualnie dobierze ćwiczenia wraz z rehabilitantem, aby rehabilitacja przyniosła jak najlepsze efekty, przywracając maluchowi najlepiej stu procentową sprawność.

PNF proponuje rehabilitację w oparciu o budowę anatomiczną dzieci, polegającą na ruchach naturalnych przebiegających trójpłaszczyznowo, dzięki czemu będą one bardzo zbliżone do ruchów wykonywanych podczas czynności dnia codziennego.

Podczas rehabilitacji terapeuta skupia się na sprawnych mięśniach wykorzystując ich potencjach do aktywizacji mięśni uszkodzonych. Najlepszym zbadanych ruchem jest ruch rotacyjny w największym stopniu odpowiadający za sprawność ruchową, tak więc na nim terapeuta skupia się najmocniej podczas wszelkich wykonywanych z dzieckiem ćwiczeń.

Motody rehabilitacji niemowlat i dzieci

Metoda Bobath

Przeznaczona jest w dużej mierze dla zbyt wcześnie urodzonych dzieci, których mięśnie mogą być zbyt słabe, żeby poruszać się prawidłowo. Terapeuta skupia się na mięśniach gorzej rozwiniętych i stara się nakierować niemowlę na ich wzmacnianie ciągłymi ćwiczeniami podczas sesji.

Metoda Bobath sprawdź się również wtedy, kiedy okazuje się, że dziecko mimo braku osłabionych partii mięśni porusza niektórymi kończynami nieprawidłowo. W takim przypadku terapeuta nakierowuje dziecko na prawidłowe ruchy poprzez ćwiczenia ich prawidłowego przebiegu.

Metoda ta polecana jest niemowlętom szczególnie dlatego, ze bardzo łatwo jest włączyć ją w rozkład dziecka bez zatracania więzi jaka rodzi się w tym okresie między matką a dzieckiem.

Która z metod jest lepsza?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, która rehabilitacja niemowlęcia będzie lepsza. Metoda Bobath jest dedykowana niemowlętom, ale może się okazać, że lekarz prowadzący zdecyduje się dać skierowanie na rehabilitację techniką PNF, która jego zdaniem może się sprawdzić w danym przypadku zdecydowanie lepiej. Warto zdać się na zdanie osoby doświadczonej i posiadającej ogromną wiedzę medyczną – nie zawsze przypadki niemowląt są jednoznaczne.

Po jakimś czasie może okazać się, że metoda zlecona przez lekarza nie daje zadowalających efektów, więc trzeba ją zmienić. Wtedy sięgając po drugą metodę ma się pewność, że zostało sprawdzone większość najlepszych technologii, które nie zaszkodzą dziecku, a mogą mu tylko pomóc. Warto zaopiekować się swoim niemowlęciem.

 
 
Fizjoterapia niemowląt w Rybniku

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.