Wszystko o ortezach. Co to jest orteza i do czego służy?

              Jest to świetna alternatywa dla przestarzałych rozwiązań gipsu. Bardzo dobrze stabilizują dany odcinek dzięki wykorzystaniu formy stabilizacji poprzez wykorzystania poduszek powietrznych zamkniętych w bardzo miękkim i przyjemnym materiale, chroni skórę przed otarciami i odparzeniami które tak często występują przy noszeniu gipsu. Dodatkowo interesującą technologią jest odprowadzanie wilgoci oraz wentylacja, termoizolacja, dzięki tym rozwiązaniom usztywnione miejsce nie zaparza się oddycha i utrzymuje stałą temperaturę która pomaga w regeneracji organizmu.

            Dzięki przeróżnym wariantom ortezę możemy dobrać indywidualnie dla każdego wymagającego klienta, dodatkowo do wyboru mamy kilka rodzaj ortez sztywne, półsztywne oraz elastyczne. Podstawową funkcją ortezy jest stabilizacja stawu kończyny lub grupy mięśni, dzięki dobrze dobranej ortezie można zaoszczędzić sobie nerwów oraz przetrwać okres rehabilitacji komfortowo i wygodnie. Dlatego ortezy są na tyle uniwersalne iż mogą być stosowane nie tylko przy urazach ale także usztywnieniu zwichnięć czy dysfunkcjach neurologicznych.

Rodzaje ortez oraz ich funkcje.

 1. Ortezy kręgosłupa :

– Odcinek szyjny kręgosłupa: Do tej grupy zaliczamy np. kołnierze ortopedyczne.

– Odcinek piersiowy kręgosłupa: Do tej grupy zaliczamy korektory postawy, takie jak prostotrzymacze oraz ósemkowe pasy obojczykowe. Prostotrzymacze stosuje się u osób które garbią się lub chorują na kifozę. Z kolei pasy obojczykowe stosowane są u osób z ciężkim uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

– Odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa: Ortezy te stosuje się u osób z zespołem bólowym kręgosłupa lędźwiowego i po złamaniach trzonów kręgów.

  1. Orteza kończyny górnej

Orteza stawu barkowego : Ich celem jest uzyskania pozycji anatomicznej.

– Orteza stawu łokciowego i przedramienia : Ortezy te pozwalają blokować i regulować kąt zgięcia oraz wyprostu łokciowego. Ortezy te są konieczne przy leczeniu schorzeń łokcia golfisty czy tenisisty.

– Ortezy dłoni i stawu nadgarstkowego : Ortezy te wzmacniają kontuzjowane nadgarstki, można je także stosować przy osobach chorych na zespół cieśni nadgarstka.

  1. Orteza kończyny dolnej

– Ortezy stawu biodrowego i uda

Są to bardzo intuicyjne ortezy ponieważ pełnią dwie funkcje, z jednej strony unieruchamiają staw biodrowy a z drugiej pozwalają na kontrolowanie ruchu, stosowane są w procesie rehabilitacji osób po leczeniu operacyjnym którzy uczą się ponownie chodzić.

– Ortezy stawu kolanowego i podudzia

Ortezy te stosowane są nie tylko przy unieruchomianiu kończyny ale także w celu profilaktyki u na przykład sportowców.

– Orteza stawu skokowego i stopy

Ortezy te nie tylko stabilizują i unieruchamiają staw ale także zabezpieczają staw skokowy           przed ewentualnym urazem. Stosowane są przy zwichnięciach lub złamaniach stawu skokowego ale także przy      zmianach zwyrodnieniowych stawu skokowego.

  1. Ortezy na miarę dla dzieci i młodzieży

Ortezy AFO : 

Są to ortezy dla dzieci lub młodzieży specjalizują się w dziedzinie ortez nocnych, które są lżejsze i bardziej    elastyczne co pozwala na wygodniejszy przebieg rehabilitacji oraz komfortowego snu.

Ortezy DAFO :

Ortezy te przystosowane dla najmłodszych świetnie przystosowane są do aktywniejszego stylu życia,  elastyczne i bardzo wygodne które posiadają liczne wycięcia które nie ograniczają ruchów a jednak dalej  usztywniają kończynę jak należy.

           Wszystkie ortezy które posiadamy w naszej ofercie są dostosowywane indywidualnie pod klienta, zawsze prowadzimy odpowiednie przymiarki oraz dopasowujemy ortezę pod najbardziej wymagających pacjentów.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.