Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego?

Endoproteza stawu biodrowego to poważny zabieg, którego celem jest przywrócenie sprawności choremu. Jest to operacja inwazyjna, która będzie wiązała się z trudnym okresem rehabilitacji. Nie ma jednak wyjścia. W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem. Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Czym jest endoproteza?
Endoproteza stawu biodrowego jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu protezą. Mówiąc dokładniej, chirurg dokonuje wymiany tkanki chrzęstnej i kości biodra. Zabieg taki będzie oznaczał czasowe ograniczenie samodzielności i wymuszał odciążenie stawu. Operacja przyczynia się do osłabienia mięśnia i zaburzenia płynności chodzenia, dlatego rehabilitacja jest bardzo ważna.

Rehabilitacja – charakterystyka
Ciężko jednoznacznie wskazać okres, jaki będzie potrzebny na rehabilitację po endoprotezie biodra. Jest on bowiem zależny od wieku pacjenta, jego kondycji, wydolności oddechowej i krążeniowej, a także sprawności mięśniowej. Trzeba przygotować się na fakt, że może ona trwać nawet i ponad pół roku. O jej początku decyduje lekarz operujący, ale zazwyczaj pierwsze czynności wykonywane są już w dobę po zabiegu.

Przebieg rehabilitacji
Pierwszy okres rehabilitacji to czas 0-6 tygodni. Pierwsze czynności rehabilitacyjne dążą szczególnie do zbudowania wsparcia pracy sztucznego biodra. W tym okresie niezwykle ważne jest uelastycznienie tkanek i odbudowa mięśniowa. Ćwiczenia koncentrują się na wzmocnieniu mięśnia czworogłowego, kulszowo-goleniowego, nade wszystko zaś mięśni pośladka. Chodzi o to, by mięśnie były na tyle silne, by mogły utrzymać odwodzące biodro i nie obluzowały protezy. Niezwykle ważne jest wyrobienie nawyku chroniącego staw biodrowy. Będzie on potrzebny przy wszelkich wykonywanych ruchach. Pacjent będzie również zobowiązany do zredukowania przywodzenia nogi. W tym okresie, zabiegi będą miały również za zadanie minimalizować ból. Fizjoterapeuta będzie dokonywał zatem masaży oraz czynności chłodzących staw. Drugi okres rehabilitacji rozpoczyna się mniej więcej po szóstym tygodniu pierwszego etapu. Wtedy następuje już rehabilitacja właściwa, której celem jest stopniowa nauka chodzenia bez kul. Wprowadzane są ćwiczenia, których zadaniem jest usprawnienie tzw. czucia głębokiego. W tym celu wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne oraz trening na ruchomym podłożu. Wraz z postępami, fizjoterapeuta będzie wprowadzał trening funkcjonalny złożony z ćwiczeń dynamicznych.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.