Jak wygląda wykonanie protezy kończyny? Rodzaje protez, materiały, krok po kroku

Nowoczesne protezy kończyn dolnych i górnych nie tylko ułatwiają poruszanie się, ale również umożliwiają pracę, uprawianie sportów, a dzięki temu pozwalają na prowadzenie codziennego życia jak przed amputacją. Jak wygląda wykonanie protezy kończyny? Najważniejsze kwestie wyjaśnia firma Relax-Med, która posiada pracownię protezowania na Śląsku.

Rodzaje protez rąk i nóg: tymczasowe, modularne i kosmetyczne

Amputacja nie musi oznaczać utraty sprawności. Dzięki protezom można uzupełnić brak kończyn górnych i dolnych – ręki, dłoni, podudzia, uda, stopy.

Protezy kończyn dzielone są na trzy główne kategorie pod kątem ich budowy i przeznaczenia:

 • Protezy tymczasowe – to pierwsze protezy używane po amputacji. Dzięki nim można zaadaptować się do protezy oraz rozpocząć naukę chodu. Zmniejszają one również ryzyko pojawienia się przykurczów mięśni i obrzęków.
 • Protezy modularne – to protezy ostateczne, które składają się z połączonych ze sobą modułów – stawów i łączników rurowych, leja kikuta, stopy protezowej. Dzięki temu można „uszyć je na miarę”.
 • Protezy kosmetyczne – mają formę pokrycia, które umieszczane jest na protezie, by naśladować naturalny wygląd kończyny.

Jak wykonane są protezy kończyn? Materiały mają znaczenie

Używane obecnie protezy rąk i nóg znacznie różnią się od tych produkowanych przed laty. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz zaawansowanych technologii są lżejsze, trwalsze, wygodniejsze w użytkowaniu i pozwalają na łatwiejszy powrót do sprawności ruchowej.

Z czego zrobione są protezy kończyn? Obecnie najczęściej wykorzystuje się tytan, aluminium, włókno węglowe, czyli carbon, kevlar, a także silikony. Wykorzystuje się również specjalne konstrukcje, między innymi hydrauliczne, pneumatyczne, wieloosiowe, policentryczne, co pozwala na uzyskanie maksymalnej stabilności i naturalności chodu.

W firmie Relax-Med protezy produkowane są z komponentów światowej klasy firm jak Ossur, Ottobock, Alps, Streifeneder, Teufel czy Neuhof. To gwarancja wysokiej trwałości i wytrzymałości protez, ale również komfortu dla użytkownika.

Jak dobiera się protezy kończyn? Najważniejszy jest pacjent

Każda proteza jest inna, ponieważ przygotowywana jest indywidualnie dla danego pacjenta. Jak dobrać protezę kończyn, by zapewniła ona najlepsze efekty?

Kluczem jest poznanie oczekiwań i potrzeb osoby po amputacji, która chce zamówić protezę. Pod uwagę bierze się również szereg dodatkowych czynników dotyczących pacjenta, między innymi:

 • Wagę,
 • Wiek,
 • Mobilność,
 • Styl życia,
 • Stan zdrowia.

Wykonanie protezy kończyny – krok po kroku

Aby skorzystać z dopasowanej do swoich oczekiwań protezy kończyny, konieczne jest przejście poniższych etapów:

 1. Przygotowanie kończyny do zaprotezowania
  Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie kończyny, która ma być wyposażona w protezę. W tym celu prowadzi się hartowanie kikuta i jego bandażowanie, co umożliwia jego odpowiednie ukształtowanie i zapobiega przykurczom. Wykonuje się też specjalne ćwiczenia fizyczne.

Wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów Relax-Med służy pełnym wsparciem w tym zakresie. Ze strony firmy można również pobrać darmowy poradnik dla osób po amputacjach dotyczący przygotowania kończyny do zaprotezowania.

 1. Pobranie miar
  Protezy kończyn wykonuje się na wymiar, dlatego konieczne jest dokładne pobranie miar w pracowni protezowania. Wykonuje się również odlew gipsowy kikuta.
 2. Wykonywanie protezy tymczasowej
  Następnie na podstawie pobranych wymiarów zakład wykonuje protezę tymczasową. Stosowana jest ona przede wszystkim po to, by nauczyć użytkownika chodu na nowo. Gdy proteza jest gotowa, wykonuje się jej przymiarkę i wprowadza ewentualne poprawki.
 3. Nauka chodzenia w protezie
  Po odebraniu protezy użytkownik musi nauczyć się z niej korzystać. W tym celu używa się najczęściej kul lub balkonika. Fizjoterapeuci Relax-Med służą wtedy fachowym wsparciem.
 4. Wykonanie protezy ostatecznej
  Końcowym etapem jest wykonanie protezy ostatecznej z dobraniem komponentów zapewniających optymalne funkcje ruchowe.

Czy protezy kończyn podlegają refundacji? Dofinansowanie protez

Czy protezy kończyn są refundowane? Tak, istnieje możliwość otrzymania środków na ich zakup z NFZ, MOPS, PCPR i PFRON

Od 1 stycznia 2024 zmieniają się zasady refundacji NFZ do protez kończyn dolnych, przeczytaj tutaj: Refundacja NFZ 2024 protezy kończyny dolnej – stopy, podudzia, uda, stawu biodrowego

Firma Relax-Med zaprasza na spotkanie w sprawie wykonania protezy w punktach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i Żorach. Istnieje również możliwość konsultacji bezpośrednio w domu pacjenta z dojazdem specjalisty na obszarze całego Śląska i sąsiednich regionów.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.