Proteza nogi – ile może kosztować?

Trzeba od razu na wstępie przyznać, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest bardzo trudna. Ile kosztuje proteza? Wszystko zależy od jej konstrukcji, struktury i zamontowanych elementów składowych, w tym systemu leja, stopy protezowej i rodzaju kolana protezowego.

Czy istnieją jakieś konkretne wartości kwotowe, które można by tu przytoczyć? Oczywiście że tak, ale nie są one zbyt precyzyjne. Załóżmy bowiem, że zakupiliśmy protezę dla osoby starszej za około 15 – 25 tysięcy złotych. Będzie to – najprawdopodobniej – proteza w pełni komfortowa, aczkolwiek nie oznacza to, że nie można kupić odpowiedniego produktu za kwotę o 5 tysięcy niższą.

Od czego zależy cena sprzętu?

Jednoznaczne ustalenie orientacyjnej ceny sprzętu protezowego jest utrudnione również ze względu na fakt, że ma na nią wpływ wiele różnych czynników, takich jak długość kikuta, funkcjonalności i wymagań Pacjenta a także jego komfortu, co samo w sobie jest wartością, której nie da się zmierzyć.

Nieco inaczej będzie wyglądać cena zakupu protezy przez osobę aktywną fizyczne. W tym przypadku mamy tu do czynienia ze sprzętem o wyższych parametrach użytkowych i wytrzymałościowych. Cena takiej protezy może oscylować w okolicy 20 – 200 tysięcy złotych, choć można na rynku znaleźć również i takie rozwiązania, których koszt jest zdecydowanie wyższy (np. kolana elektroniczne).

Jak zoptymalizować koszt protezy?

W przypadku rozwiązań takich jak proteza modularna cena produktu nie jest aż tak dotkliwa. Dlaczego?

1. Jej konstrukcja jest znacznie lepiej dopasowana do potrzeb Pacjenta, dzięki czemu wykorzystuje on pełnię jej możliwości i to bez konieczności przepłacania za finalny wyrób.

2. Specyfika i parametry protezy modularnej są określone na podstawie kompleksowych i rzetelnych badań medycznych. Dzięki temu unikamy ryzyka zakupu rozwiązań, których potencjał mógłby nie zostać w pełni wykorzystany.

3. Proces definiowania parametrów określonej protezy modularnej wiąże się też z szeroką konsultacją z Pacjentem. Prawdę mówiąc to on najlepiej wie, które rozwiązanie będzie dla niego optymalne.

Najważniejsze parametry i części składowe sprzętu

Jeśli ilość posiadanych środków finansowych jest zbyt mała dla zakupu protezy komfortowej, warto zainwestować w odpowiednio dobrany lej protezowy. Jego konstrukcja znacznie ułatwia poruszanie się w protezie i sprawia, że jej noszenie staje się o wiele bardziej komfortowe.

Nie należy też zapominać o bezpieczeństwie użytkowania. Oczywiście najważniejszą kwestią jest tu bezpieczeństwo i zdrowie Pacjenta, aczkolwiek warto pamiętać również o tym, by miało to przełożenie na wytrzymałość konstrukcji protezy. Wiąże się to przede wszystkim z doborem odpowiedniego stawu kolanowego. Problem ten jest szeroko omawiany podczas konsultacji z Pacjentem.

Co warto wiedzieć o refundacji protezy ?

Od 1 stycznia 2024 zmieniają się zasady refundacji NFZ do protez kończyn dolnych, przeczytaj tutaj: Refundacja NFZ 2024 protezy kończyny dolnej – stopy, podudzia, uda, stawu biodrowego

Warto jednak pamiętać, że pozyskanie pozostałych środków (a przynajmniej ich znacznej części) jest możliwe za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dlaczego my?

Naszą misją jest jak najlepsze dopasowanie sprzętu do wymagań stawianych przez pacjenta. Protetycy Relax-Med nie tylko pomogą dopełnić wszelkie niezbędne formalności, ale przede wszystkim zajmą się doborem profesjonalnego i komfortowego sprzętu. Zapewniamy szybki czas realizacji zlecenia, profesjonalne doradztwo i dojazd naszego specjalisty do domu pacjenta. Mamy ogromne doświadczenie, którym chcemy dzielić się z innymi.

Podsumowując, dzięki nam realizacja zamówienia sprzętu protetycznego będzie o wiele łatwiejsza, szybsza i bardziej komfortowa. Jesteśmy do państwa dyspozycji!

Masz pytania? Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację z protetykiem:

tel. kontaktowy: +48 530 432 289

Obszar konsultacji naszego zakładu ortopedycznego obejmuje 9 punktów stacjonarnych oraz wizyty domowe na oznaczonym terenie – województwo śląskie i okolice.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.