Skuteczna fizjoterapia. Jakie metody są dostępne w leczeniu dolegliwości układu ruchu?

Fizjoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w redukcji bólu, poprawie funkcjonowania i dążeniu do pełnej sprawności układu ruchu. Jakie metody fizjoterapeutyczne pozwalają na osiągnięcie efektów? Temat przybliża gabinet rehabilitacyjny Relax-Med z Rybnika, który oferuje rehabilitację dla dorosłych i dla dzieci.

Kiedy niezbędna jest fizjoterapia?

Prawidłowo funkcjonujący układ ruchu jest bardzo ważny dla zachowania zdrowia w każdym wieku. Właśnie dlatego dolegliwości dotykające mięśni, stawów, kości, wiązadeł mogą być dużym problemem, więc w razie ich pojawienia wskazane jest podjęcie odpowiednich działań, by poprawić i utrzymać maksymalną sprawność.

Aby zadbać o sprawne działanie układu ruchu, dobiera się z różne techniki. Najszersze zastosowanie ma fizjoterapia, która również określana jest mianem rehabilitacji ruchowej.

Z fizjoterapii korzysta obecnie coraz więcej osób, aby zadbać o prawidłowe działanie układu ruchu w obliczu różnych dolegliwości, które mogą zaburzyć zdolność do samodzielnego poruszania się i powodować nieprzyjemne objawy jak ból, skurcze.

Termin ten odnosi się do zróżnicowanych metod fizjoterapeutycznych, które prowadzone są przez fizjoterapeutów w wielu sytuacjach, między innymi na skutek:

  • Dolegliwości bólowych,
  • Zaburzeń pracy układu ruchu,
  • Wad postawy, wad stóp,
  • Schorzeń różnych układów i narządów,
  • Amputacji kończyn,
  • Doznanych urazów jak złamania, zwichnięcia,
  • Naturalnych procesów starzenia.

Najskuteczniejsze metody fizjoterapeutyczne – przegląd

W ramach fizjoterapii wykorzystuje się rozmaite rodzaje metod, które dobierane są w zależności od stanu pacjenta. Jakie z nich pozwalają na uzyskanie efektów, gdy pojawiają się bóle kręgosłupa albo konieczna jest rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia?

Metoda McKenzie
Obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod rehabilitacji ruchowej jest metoda McKenziego. Znalazła ona zastosowanie w przypadku dolegliwości dotykających kręgosłupa, barku oraz stawów. Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, ponieważ polega na dobraniu indywidualnego zestawu ćwiczeń do potrzeb pacjenta.

Metoda Mulligana
Terapia manualna Mulligana również posiada szerokie zastosowanie. Jeśli zastanawiasz się, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne na kolano czy kręgosłup będą dobre, może ona pomóc w zmniejszeniu bólu oraz poprawie ruchomości. Charakteryzuje się ona brakiem bólu, a także dużym naciskiem na wykorzystanie sił grawitacji oraz ruchu biernego, by zapewnić bardzo dobre efekty bez dyskomfortu pacjenta.

Metoda Kaltenborna
Skuteczne rezultaty w przypadku dolegliwości narządów ruchu jak kończyny górne, kręgosłup czy stawy skroniowo-żuchwowe oferuje terapia Kaltenborna. Pomaga ona szczególnie przy dolegliwościach bólowych, przykurczach oraz braku mobilności. W jej trakcie fizjoterapeuta lokalizuje problematyczne miejsca jak uciskane nerwy, napięte mięśnie, stawy, aby dobrać odpowiednie techniki i przywrócić sprawność układu ruchu.

PNF – torowanie nerwowo-mięśniowe
Metoda fizjoterapeutyczna jak torowanie nerwowo-mięśniowe określana jest też jako PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation. Celem tej metody jest wsparcie układów nerwowego i mięśniowego, by pobudzać je w celu odzyskania utraconych funkcji. Jest to terapia bezbolesna, pomocna w wielu dolegliwościach, także w przypadku wad postawy.

Masaże
Bardzo dobre rezultaty w przypadku różnych dolegliwości przynoszą też masaże lecznicze. Mogą one uzupełniać ćwiczenia na obrzęk limfatyczny nóg i rąk, pomagać w przypadku dolegliwości bólowych.

Do skorzystania ze skutecznych metod fizjoterapeutycznych w Rybniku zaprasza gabinet Relax-Med!

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.