Endoproteza – jak postępować po jej wszczepieniu?

Dzięki endoprotezom można przywrócić utraconą funkcję kończynom. Aby uzyskać najlepszy efekt zabiegu wszczepienia endoprotezy, duże znaczenie ma odpowiednie postępowanie pacjenta po jego wykonaniu. O czym powinno się wtedy pamiętać?

Czym jest endoprotezoplastyka?

Endoprotezoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na zamianie uszkodzonego lub zużytego stawu na sztuczny, który nazywany jest endoprotezą.

Zabieg ten jest wykonywany w celu złagodzenia bólu i poprawy ruchomości stawu u pacjenta, na przykład w przebiegu różnych chorób, po kontuzjach, wypadkach.

Endoprotezoplastyka może być wykonywana na różnych stawach. Najczęściej wszczepia się sztuczny staw kolanowy i biodrowy, rzadziej natomiast endoprotezy ramienne, łokciowe.

Jak postępować po wszczepieniu endoprotezy?

Po wszczepieniu endoprotezy należy przestrzegać pewnych zasad, aby doszło do prawidłowego zagojenia się ran, a także po to, aby uniknąć powikłań. O czym trzeba pamiętać? Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana, biodra lub innego stawu?

 • Pamiętaj o przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza – zazwyczaj są to leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza – lekarz przekaże wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące postępowania po zabiegu.
 • Korzystaj z rehabilitacji – profesjonalna rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty pozwoli na wzmocnienie kończyn i odzyskanie ruchomości stawu.
 • Prowadź zalecone ćwiczenia – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające staw, służące do pionizacji, chodzenie z balkonikiem rehabilitacyjnym, kulą.
 • Unikaj nadmiernego wysiłku i nadwyrężania stawu – nie przeciążaj go i nie rób niczego, co mogłoby go uszkodzić, na przykład nie noś ciężarów, nie schylaj się.
 • Stosuj właściwą pozycję podczas leżenia, siedzenia i stania – nie wykręcaj kończyny lub stopy, nie krzyżuj i nie łącz nóg, nie leż na operowanej nodze, nie opieraj na niej rąk, nie wykonuj dużych kroków.
 • Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu się – zdrowe i zbilansowane posiłki pomogą ci szybciej się zregenerować.
 • Zminimalizuj ryzyko upadku – urządź swoje otoczenie tak, aby ryzyko upadku było niższe, na przykład stosuj dywaniki antypoślizgowe, unikaj wchodzenia po schodach.
 • Bądź cierpliwy – proces regeneracji po zabiegu endoprotezoplastyki może trwać kilka miesięcy. Ważne jest wtedy, aby stosować się do zaleceń lekarza i regularnie ćwiczyć, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Obluzowanie endoprotezy – jak je rozpoznać?

Obluzowanie endoprotezy to powikłaniem, w którym sztuczny staw nie jest prawidłowo osadzony w kości. Jakie objawy obluzowania endoprotezy wskazują na taki problem?

Główne objawy obluzowania endoprotezy to:

 • Nasilający się ból w miejscu, w którym znajduje się endoproteza,
 • Trudności z poruszaniem kończyny,
 • Problemy z utrzymaniem równowagi,
 • Osłabienie siły w stawie z endoprotezą,
 • Deformacja stawu z endoprotezą.

W przypadku objawów wskazujących, że endoproteza obluzowała się, należy skontaktować się z lekarzem. Przeprowadzi on badanie fizykalne i ewentualnie zleci dodatkowe badania, takie jak rentgen lub rezonans magnetyczny, aby potwierdzić diagnozę i zdecydować o dalszym postępowaniu. W razie potrzeby może być konieczne ponowne przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki.

Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z korzystania z treści zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej. Nie powinny one zastępować indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. W artykule mogły pojawić się odniesienia do produktów medycznych; dla bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcjami i etykietami tych produktów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, ponieważ wspomniane wyroby medyczne mogą nie być odpowiednie dla każdego.